More

  Фарел Вилијамс именуван за креативен директор на машката мода на Луј Витон

  spot_img

  Познатиот продуцент и моден пророк ќе го наследи покојниот Вирџил Абло во Луј Витон.

  Според американскиот медиум GQ, Фарел Вилијамс е следниот креативен директор за машка мода во француската модна куќа Луј Витон. Во потег што ќе го потресе светот на луксузната машка облека и ќе воведе нова ера на славни модни дизајнери, светски познатата личност и љубител на модата е избрана од матичната компанија на Луј Витон LVMH да ја преземе функцијата која претходно ја вршеше Вирџил Аблох. неговата смрт во 2021 година. Дебитантската колекција на Pharrell ќе биде претставена во јуни во Париз. Во изјава за јавноста, Пјетро Бекари, претседател и извршен директор на Луј Витон, назначувањето на Фарел го нарече враќање дома. „Среќен сум што го пречекувам Фарел дома, по нашата соработка во 2004 и 2008 година, како наш нов уметнички директор на Машката колекција. Неговата креативна визија надвор од модата несомнено ќе го одведе Луј Витон во ново и многу возбудливо поглавје.

  Вилијамс има долга историја на работа со луксузни брендови, вклучувајќи го и Луј Витон. Во 2004 година, тој соработуваше со тогашниот креативен директор на Витон, Марк Џејкобс, на линија на очила за сонце која беше повторно издадена во 2018 година од Аблох – пријателот и соработникот на Фарел. Фарел дизајнираше и раскошни соработки со Шанел и Монклер, кои викендов во Лондон ќе ја претстават новата колекција на Фарел. Тој исто така има долгогодишно партнерство со Adidas Originals и неодамна ја лансираше линијата за нега на кожата Humanrace.

  Популарниот музичар и продуцент помина децении артикулирајќи хипер-модерно чувство за стил што сега длабоко резонира со новата генерација модничари. „Кога се слушате себеси и се чувствувате удобно во тоа што сте, го носите она што чувствувате дека ви одговара и изгледа како што треба. И тоа е тоа“, изјави тој за GQ во 2019 година. На почетокот на новиот милениум, како фронтмен на групата Н.Е.Р.Д. го скрши калапот на хип-хоп стилот со инкорпорирање на елементи на облека за скејтбординг. Неговиот развилен сензибилитет на крајот го најави подемот на родово неутрална облека кога ги прифати дизајните на женска облека на тогашната креативна директорка на Селин Фиби Фило и стана првиот човек што се појави во реклама на Шанел во 2017 година, забележа GQ.

  Врските меѓу Вилијамсон и ЛВМХ веќе беа блиски пред назначувањето. Во 2021 година, LVMH го постави креативниот консултант на Pharrell, јапонскиот продуцент и дизајнер Ниго, на чело на брендот Kenzo. Испреплетените кариери на Фарел и Ниг датираат од почетокот на новиот милениум, кога дуото го основаше многу влијателниот бренд за улична облека Billionaire Boys Club, а Фарел сега е редовно присуство во првиот ред на модните ревии на Kenzo. Тој, исто така, во последно време прави голем бум со наочарите за сонце обложени со дијаманти што ги дизајнираше заедно со Tiffany & Co., најновата аквизиција на LVMH.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img