More

  Европските лидери на самитот на НАТО се надеваат дека ќе добијат доказ за тоа дека американскиот претседател Џо Бајден не отстапи од нормалното во неговата скорешна дебата со соперникот Доналд Трамп

  spot_img

  Европските лидери на самитот на НАТО се надеваат дека ќе добијат доказ за тоа дека американскиот претседател Џо Бајден не отстапи од нормалното во неговата скорешна дебата со соперникот Доналд Трамп. Би-Би-Си пишува дека самитот може привремено да му ги скрати маките на Бајден кој е под голем притисок да се откаже од трката за претседател поради  грижите на јавноста и на неговите сопартијци за неговото здравје.

  „Дванаесет дена по престанокот на дебатен настап кој може да биде еден од најштетните во модерната американска историја, американскиот претседател Џо Бајден се бори за својот политички опстанок под интензивна домашна и глобална контрола“, се вели во статијата.

  Во изминатите неколку дена, Бајден ги критикуваше тие што него го критикуваа, го бараше мандатот на демократските гласачи и ги предизвика противниците да излезат на мегдан и да се обидат да го соборат од функцијата.

  Тој повеќепати вети дека продолжува со својата кампања и дека завршено е времето за двоумење.

  Дали Бајден ќе се чувствува удобно кога во четврток попладне како домаќин на самитот ќе треба да се обрати на прес-конференција? Би требало, се вели во анализата.

  „Но, тоа, исто така, ги зголемува и онака високите влогови за неговото претседателствување, имајќи предвид дека слабото претставување ќе има меѓународни, но и домашни последици“, се додава во текстот.

  Кристин Берзина, управна директорка на германскиот„ Маршалов фонд Геостратегија Север“ зборува за тоа како сите очи ќе бидат вперени во Бајден во четврток.

  – Загрижувачки е да имаш близок сојузник, твојот најзначаен сојузник, а тој да потфрли. Значи, мислам дека има огромна надеж дека Бајден ќе го помине тестот. Но, ако не е во можност да испорача, тоа создава повеќе прашања за веродостојноста на САД.

  „Но, едноставното расчистување на ниските очекувања на самитот на НАТО и прес-конференцијата во четврток можеби не е доволно за многу од политичарите, експертите и партиските активисти кои веќе го повикуваат да се повлече“, продолжува анализата на Би-Би-Си.

  – Чисто добрата појавност нема да ги запрат прашањата – рече Бил Шер, либерален експерт и уредник на весникот „Вашингтон месечно“, кој неодамна напиша колумна во која го повика Бајден да се повлече, а на негово место трката да ја продолжи заменик-претседателката на САД, Камала Харис.

  – Времето беше навистина од суштинско значење за да се отфрлат сите шпекулации во почетокот, и тие потрошија една недела. Нема јасен пат за излез од оваа ситуација – изјави Шер, окој е долгогодишен поддржувач на Бајден.

  Податоците што покажуваат дека Бајден ја губи поддршката и се соочува со пораз во ноември стануваат сè појасни.

  Анкетите покажуваат дека речиси три четвртини од Американците, па дури и мнозинството демократи, мислат дека претседателот треба да се повлече. Неколку демократски членови на Конгресот го повикаа да се откаже од својата кандидатура, а многу други понудија само начелна поддршка.

  „Приказната за оваа недела, сепак, е поставена. Тоа не е случај кога НАТО ја слави својата 75-та година од постоењето и се фокусира на предизвиците што доаѓаат. Наместо тоа, тоа е наратив кој може да одлучи дали Бајден може политички да живее за да се бори уште еден ден“, се заклучува во статијата на Би-Би-Си.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img