More

  Има морничаво име и Украинците немаат одговор на бруталните напади

  spot_img

  Украинската армија откри нова руска тактика која има застрашувачко име – „напади со човечко месо“, пишува Би Би Си. Тактиката се сведува на неколку бранови руски војници кои се спуштаат на позициите на украинската одбрана, дури и десет пати на ден.

  Потполковник Антон Бајев од бригадата на Националната гарда изјави дека со оваа серија руски бранови може да стигнат до своите позиции на фронтот северно од Харков за само неколку часа. Тој изјави дека ваквите напади се исцрпувачки за војската.

  – Русите главно ги користат овие единици за да откријат каде е нашето оружје и да ги истрошат нашите единици. Нашите момци држат позиции и се борат, и кога имате четири или пет бранови непријатели кои ве напаѓаат во еден ден и мора постојано да ги уништувате, многу е тешко – не само физички, туку и психички – објасни Бајев.

  Русија ја започна својата последна офанзива пред околу два месеци. Според Бајев, околу 1.200 руски војници биле убиени или ранети секој ден во мај и јуни, што е највисока стапка од почетокот на војната.

  – Нивната главна задача се „напади со човечко месо“ и нашата целосна исцрпеност. Тактиката е знак дека Русија се обидува максимално да ја искористи својата клучна предност на бојното поле – бројките – рече Бајев и објасни дека Русите ги оставаат своите мртви војници во предниот дел.

  Иван Секач од украинската 110-та бригада ја спореди ситуацијата со „подвижна лента“ што доведе до убиство на Руси. Тој вели дека имало неколку поплаки од руска страна за „осакатените полкови“ во кои ранетите војници треба да се вратат во борба.

  Украина не може да одговори на ваквите руски напади

  Бајев понатаму објаснува дека украинската армија не може соодветно да одговори на оваа руска тактика. Тој даде пример за генерал кој неодамна беше разрешен затоа што испраќаше неискусни војници на првите борбени линии, тој ја користеше таканаречената советска тактика на „фрлање луѓе на фронтот“.

  – Има многу критики затоа што изгубивме многу од нашите момци поради советскиот начин на размислување и стратегија. Ограничени сме со работна сила. Немаме друга опција освен да размислуваме за нашите луѓе. За жал, има многу на Русите и тие се обидуваат да ја спроведат оваа тактика метар по метар, 100 или 200 метри на ден и, за жал, успеваат – вели Иван Ступак, поранешен офицер на украинската служба за безбедност.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img