More

  Хамас доби предлог за прекин на огнот во Газа

  spot_img

  Хамас потврди дека по разговорите во Париз добил предлог за прекин на огнот во Газа и дека овој предлог се разгледува.

  Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија, потврди дека движењето добило предлог што тој го доставил за време на состанокот во Париз. Хамас соопшти дека предлогот се проучува и се подготвува одговор.

  Ханије рече дека ќе го посети Каиро за дополнителни разговори за предложениот план, пренесува Ројтерс.

  Тој повтори дека приоритет на Хамас е крај на израелската воена офанзива и целосно повлекување на израелските сили од Појасот Газа.

  Хамас им порача на учесниците на разговорите во Париз дека ослободувањето на сите заложници што ги држи ќе бара гаранции за прекин на сите израелски воени операции во Појасот Газа и повлекување на сите израелски инвазивни сили.

  По разговорите во Париз во кои учествуваа претставници на разузнавачките служби Мосад, ЦИА, претставници на Катар и Египет, американскиот државен секретар Ентони Блинкен изрази надеж дека ќе има пауза во борбите во Газа и дека за возврат израелските заложници ќе биде ослободен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img