More

  Ердоган ја одбележа палестинската Накба и вети континуирана поддршка за Хамас

  spot_img

  Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска, на 76-годишнината од Накба – масовното протерување на Палестинците од сегашната територија на Израел, вети дека ќе продолжи да ја поддржува таа нација и екстремистичкиот Хамас.

  Ердоган ова го изјави во време кога Палестинците на Блискиот Исток и пошироко ја одбележуваат годишнината од Накба, што на арапски значи катастрофа, кога околу 700.000 Палестинци избегаа или беа протерани од територијата на денешен Израел пред и за време на војната што избувна. по нејзиното создавање на еврејската држава во 1948 година.

  Во говорот пред пратениците од владејачката партија, Ердоган ги спореди акциите на Израел со холокаустот и рече дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и другите официјални лица ќе платат за нападите во војната во Газа.

  „Ни Хитлер не го изврши холокаустот, кој е запишан како темна дамка во историјата, толку отворено. Тој не беше толку храбар. Човештвото нема да ги пушти овие убијци на слобода. Дури и ако човештвото ги пушти да си одат, ние ќе ги гониме тие убијци, таа геноцидна мрежа на убијци“, рече Ердоган.

  Турскиот лидер, долгогодишен поддржувач на Палестинците, го заостри својот став против Израел откако неговата владејачка партија загуби гласови од мала исламистичка партија на локалните избори во март.

  Неговата влада ги прекина трговските односи со Израел и се обидува да се приклучи на тужбата поднесена од Јужна Африка против Израел до Меѓународниот суд на правдата во Хаг.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img