More

  Ердоган и Путин се сретнаа, ова се заклучоците од средбата

  spot_img

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин се сретнаа во средата во Астана, главниот град на Казахстан, на маргините на 24. Самит на шефови на држави на Шангајската организација за соработка.

  „Со Русија разговараме и за нуклеарната централа во Синоп. Верувам дека ќе преземеме сериозни чекори во овој поглед“, рече Ердоган, мислејќи на планираната изградба на електрана во регионот на Црното Море во Турција.

  Анадолија
  Тоа ќе биде втора нуклеарна централа во Турција, заедно со Акуја во Мерсин во јужна Турција, и втора изградена преку партнерство со Москва.

  „Нашата цел е да постигнеме обем на трговска соработка во износ од 100 милијарди долари меѓу Турција и Русија, веќе имаме потенцијал за тоа“, рече турскиот претседател.

  Рускиот претседател Путин на средбата со Ердоган рече дека и покрај „сите тешкотии во светот“, односно руската агресија врз Украина, односите меѓу Русија и Турција напредуваат чекор по чекор.

  Тој го истакна напредокот во нивните „стратешки проекти“ и рекордните бројки во туризмот, при што минатата година Турција ја посетија 6,7 милиони руски туристи.

  На средбата во Астана Ердоган го покани Путин да ја посети Турција, а рускиот претседател изјави дека посетата на Анкара дефинитивно ќе има.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img