More

  Елтон Џон го напушти Твитер

  spot_img

  Британскиот музичар Елтон Џон го напушти Твитер во петокот, придружувајќи се на низата познати личности кои ја напуштија социјалната мрежа откако ја купи милијардерот Илон Маск.

  Џон, кој моментално е на својата последна светска турнеја, како причина за неговото заминување ја наведе неодамнешната промена во политиката на Твитер.

  „Цел живот се обидувам да ја користам музиката за да ги зближам луѓето. Но, сега ме растажува кога гледам како се користат дезинформации за да се подели нашиот свет“, објави Џон на Твитер, каде што го следат повеќе од 1,1 милион луѓе.

  „Одлучив повеќе да не го користам Твитер, со оглед на неодамнешната промена на политиката, која ќе дозволи дезинформациите да цветаат неконтролирано“, додаде тој.

  75-годишната активистка и пејачка на хитови како „Tiny Dancer“ и „Rocket Man“ се приклучува на долгата листа на познати личности кои неодамна го напуштија Твитер, вклучувајќи ги манекенката Џиџи Хадид, авторката Шонда Рајмс и поранешниот гитарист на White Stripes, Џек Вајт.

  „Ја сакам твојата музика. Се надевам дека ќе се вратиш. Дали има лична дезинформација што ве загрижува“, праша Маск како одговор на објавата на Џон.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img