More

  Еден месец консумирала ѓумбир секој ден, еве што се случило

  spot_img

  Мег Волтерс никогаш порано не била љубител на ѓумбир. Одвреме-навреме пиеше шише пијалок од ѓумбир кога ќе ги почувствува симптомите на настинка или ако се чувствуваше премногу уморно. Сето тоа се промени кога пред неколку месеци најде интервју со актерката Ана Кендрик од 2020 година во магазинот Shape додека сурфаше на Интернет. Ѓумбирот ме вози“, изјавила актерката во едно интервју.

  Како што изјавила Мег Волтерс, таа постојано се чувствувала уморна и решила да го проба истото.

  „Бев во тешка состојба. Постојано уморен и како да се тетерав на работ да изгорам. Се разбудив со главоболка. Се прашував дали „магичниот“ сок од ѓумбир навистина ја заштити од болести и ја одржува во живот. И така почнав да консумирам ѓумбир“, рекла Мег.

  Започна, вели таа, со нарачување шишиња од пијалокот од супермаркет. Но, кога пресметала колку чини, пијалокот почнала да го прави сама дома.

  „Кога мојот партнер сфати што се случува, инсистираше да го направиме тоа сами. На почетокот бев загрижена дали домашниот пијалок од ѓумбир ќе го има истиот одличен вкус и мазна текстура како оној купен во продавница. Сепак, згрешив, бидејќи и домашната е одлична. Партнерот нашол супер едноставен рецепт со три состојки кои откако добро ќе се измешаат и процедат, добиваат уште подобар вкус“, изјавила Мег.

  Како што вели таа, така почнала да пие сокови од ѓумбир, пишува Нова.рс.

  „Секое утро земав доза од 25 мл од фрижидерот. Некогаш ќе го голткав полека на пат кон работа, а понекогаш ќе пиев чаша како текила. Има нешто во сокот од ѓумбир што прави да се чувствувате веднаш поздраво. Без разлика дали сето тоа е во мојата глава или не, го сакам начинот на кој една доза веднаш ги чисти синусите. Нема да лажам, чаша ѓумбир може да остави зад себе чувство на печење во устата, грлото и носот, но на добар начин“, продолжи таа.

  Наскоро почна да се чувствува подобро, имаше повеќе енергија
  „Во текот на првата недела почнав да забележувам дека сум полна со енергија и помалку уморен во текот на денот. Во минатото, мојата енергија обично слабееше во средината на попладневните часови. Бев изненаден од долготрајниот ефект на една доза ѓумбир. До крајот на првиот месец откако почнав да консумирам ѓумбир, се чувствував некако непобедливо, се чувствував поздраво и подобро спиев.

  Дури почувствував дека расположението ми се подобрува како резултат на моето зголемено ниво на енергија, откри таа.

  Еден месец откако ја конзумирала дневната доза ѓумбир, таа заминала во Канада на тридневен одмор.

  „Јас и мојот партнер брзавме од место до место, за жал, без блендер и без ѓумбир. Интересно, моето ниво на енергија падна и чувството на чистење на синусите полека почна да исчезнува. Така, сокот од ѓумбир целосно ги менува работите и навистина го подобрува нашето здравје“, пишува Glamour.com.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img