More

  Две грешки кои родителите мораат да ги избегнуваат кога нивното дете има температура

  spot_img

  Треската е многу честа кај малите деца и се враќа во нормала по три или четири дена.

  Родителите често прават две големи грешки кога станува збор за лекување на треската на нивното малечко, што може да резултира со опасни последици.

  „Ако вашето дете има висока температура, никогаш не треба да му давате аспирин за да ја спушти. Запомнете, треската е природна реакција на телото на инфекција. Ако вашето дете инаку е добро, нема потреба да ја лекувате треската“, вели експертот Ники Јуркуц.

  Дополнително, давањето аспирин на децата кога имаат грип или сипаници е поврзано со развој на ретка состојба наречена Рејевиот синдром, која може да биде фатална или да предизвика сериозни проблеми со мозокот, пренесува klix.ba.

  Симптомите на Рејевиот синдром често започнуваат една до три недели откако детето ќе закрепне од вирусот. Вашето малечко може:

  – продолжи да бидеш болен

  – поспаност и без енергија

  – се чувствуваат збунети

  – имаат промени во однесувањето, како што се раздразливост или агресивност

  – брзо дишење и забрзано чукање на срцето

  – имаат напади

  – Да се ​​изгуби свеста

  Детската болница Great Ormond Street советуваше да не му давате на вашето дете аспирин пред 16-годишна возраст, освен ако вашиот лекар не ви каже поинаку. Забележано е дека ризикот вашето дете да развие Рејевиот синдром по давање аспирин е „многу мал“, но сепак се препорачува претпазливост.

  Друга грешка што родителите можат да ја направат кога нивното дете има треска е да им се истушира ​​за да се обиде да ја намали температурата.

  „Важно е да не се оладат премногу брзо. Ставањето бебе или дете под ладен туш или бања би било вознемирувачко и би можело да предизвика хипотермија“, продолжува.

  Хипотермијата е опасен пад на телесната температура под 35 степени.

  Симптомите вклучуваат:

  – треперење

  – бледа, студена и сува кожа

  – неразбирлив говор

  – бавно дишење

  – замор или збунетост

  Бебињата со хипотермија може да бидат ладни на допир, невообичаено тивки или поспани и може да одбијат храна.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img