More

  Држете ги осите подалеку со овие одлични совети: лукот исто така може да помогне

  spot_img

  Кога постојано ги држиме прозорците отворени, тоа е покана за разни летечки „немани“, но добро е да се заштитите на природен начин за да спречите убоди.

  Ароматични растенија
  Најдобри природни партнери во борбата против осите се растенијата. Имено, ароматичните растенија како нане, лаванда, босилек и мајчина душица ги одбиваат осите и стршлените.

  Добро е овие ароматични растенија да се засадат околу куќата или да се стават на балкон, за да се создаде природна бариера против инсектите, пренесува 24сата.

  Спреј со лук
  Покрај тоа, еден од најдобрите домашни лекови е лукот. Одличен е во форма на спреј, со него можете лесно да ги полевате растенијата и со тоа да ја зајакнете бариерата.

  Одлични природни лекови кои ќе и дадат подобар мирис на собата се направени од растенија и есенцијални масла.

  Добро е да се знае дека ловорската есенција, маслото од еукалиптус и маслото од лаванда имаат голема отвратителна моќ, како и цитронелата, гераниумот, камфорот, ловорот и босилекот.

  Ако не можете да ги одгледувате, можете да додадете неколку капки есенцијално масло во собните дифузери во секоја соба.

  Можете исто така да ставите неколку капки од овие есенцијални масла на облеката, кожата или крзното на вашите миленици за да ги одвратите инсектите. Сепак, проверете дали има можни алергии бидејќи цитрусот може да реагира на кожата.

  Одличен рецепт за коктел за заштита од оси и убоди можете да добиете со мешање на мали количества есенцијални масла од маточина, лаванда, нане, чајно дрво и јојоба во шише со спреј и со нив прскање на отворените делови од телото.

  Краставица
  Краставицата или нејзината кора е исто така одлична природна состојка – лушпите ставете ги во градината или на прозорските прагови.

  Меѓу растворите против оси, се издвојува комбинација од вода и оцет, кои можете да ги испрскате по надворешните агли на куќата за да ги обесхрабрите инсектите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img