More

  Трамп: Секој што ќе заврши факултет во САД треба да добие зелен картон

  spot_img

  Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп во четвртокот предложи луѓето кои завршуваат факултет во САД „автоматски“ да добијат зелена карта или дозвола за работа и престој во САД, за да можат да останат во земјата.

  „Кога ќе дипломирате на колеџ, мислам дека автоматски треба да добиете зелен картон како дел од вашата диплома за да можете да останете во оваа земја“, рече Трамп на All-In подкастот организиран од технолошки инвеститори.

  Зелената карта им овозможува на поединците да живеат и работат трајно во Соединетите Држави и е пат до државјанство.

  Трамп, кој стави тврд став за имиграцијата во центарот на неговата администрација и вети тешки мерки доколку биде реизбран, ги критикуваше напорите на претседателот Џо Бајден да го спречи рекордниот број мигранти кои илегално преминуваат во САД.

  Престој во САД
  „Секој што ќе заврши факултет, ќе помине две или четири години таму или ќе докторира од колеџ, треба да може да остане во оваа земја“, рече Трамп.

  Не е јасно дали Трамп мислеше на сите странци, вклучително и оние кои дојдоа во Соединетите држави илегално или им беа продолжени визите, или само луѓето со студентски визи.

  Американските пратеници од двете партии во минатото предложија легислатива што ќе го олесни престојот на одредени дипломирани студенти во земјата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img