Доминантните Американки ја запреа Србија во четвртфиналето

Кошаркарките на Србија беа поразени од Соединетите Американски Држави во четвртфиналето на Светското првенство во Сиднеј. Актуелните светски шампиони славеа со резултат 88:55.

Србија одлично го отвори натпреварот против доминантните Американки, во неколку наврати поведе во текот на првата четвртина, а по воведните 10 минути САД имаа само +2 – 25:23.

Србинките се држеа во голем дел од вториот период, но на крајот постигнаа само 10 поени во тој дел од играта. Неприкосновените Американки ги казнија сите грешки на српскиот тим и заминаа на одмор со фуриозни 17 поени предност, стекнати на крајот од првото полувреме.

Кај Американките предводник беше Томас, кој постигна 13 поени во првото полувреме, додека Вилсон имаше 10. Кај Србија Јована Ногиќ постигна девет поени, а Андерсон и Мина Ѓорѓевиќ по осум.

Речиси полни пет минути игра во вториот дел Србија не можеше да постигне поени, а мразот го скрши Ивон Андерсон со тројка за 58:36.

Третата четвртина заврши со резултат 66:40, а падот во играта на Србија е видлив и по тоа што Србија во таа делница постигна само седум поени.

Србија до крајот на мечот не можеше да и пружи поголем отпор на селекцијата на Соединетите Американски Држави, а за нивната доминација во женската кошарка овојпат се зборуваше во текот на целиот турнир, како што е случајот и на другите големи натпреварувања.

Најдобра во победата на Америка беше Келси Плам со 17 поени, Вилсон постигна 15, а Алиша Томас 13.

Кај Србија се истакна Ивон Андерсон со 14 поени, а Јована Ногиќ додаде 11. Ивана Раца имаше девет поени и седум скока.

Последниот пораз Американките на едно големо натпреварување го претрпеа во 2006 година, од Русија. Пред тоа, далечната 1984 г.

Соединетите Американски Држави никогаш не биле поразени во четвртфиналето на Светското првенство од нивниот прв настап во 1998 година. Нивниот просечен број на постигнати поени по натпревар на овој шампионат беше 102,7 пред почетокот на мечот со Србија, а никој досега не успеал да го заврши турнирот со просек повеќе од 100.

Уште многу вакви податоци укажуваат на доминација на американските кошаркари, која речиси никогаш не е забележана во ниту еден друг спорт.

Нивни ривали во полуфиналето ќе бидат победниците од дуелот помеѓу Порторико и Канада кој е на програмата на Спорт клубот.

Четвртфиналниот дуел меѓу Кина и Франција може да го следите од 10 часот, додека Белгија и Австралија ќе излезат на терен од 12:30 часот.

Сите натпревари од Светското првенство за женска кошарка можете да ги гледате ексклузивно на каналите Спорт Клуб.