More

  Докажан рецепт за врвен прелив на домати, кој ќе ги направи поголеми и посочни

  spot_img

  За разлика од многу други растенија, доматот го садите длабоко во земјата, така што само една третина ќе ви се лепи. Изберете сончева светлина бидејќи и требаат најмалку шест часа светлина и топлина

  На балконот и во градината, доматите, особено мини, се вкусен оброк и генијален украс. Сепак, многумина кои пробале да одгледуваат домати знаат дека мора да се следат одредени правила за да се обезбеди сочно и бујно овошје.

  Засади домати во саксии, кревети или пластични саќе кога расад има пет или шест лисја. За разлика од многу други растенија, доматот го садите длабоко во земјата, така што само една третина ќе ви се лепи. Изберете сончева светлина бидејќи и требаат најмалку шест часа светлина и топлина. Единственото нешто на што треба да внимавате е доволно растојание помеѓу самите тенџериња или тегли. Ако ги засадите и поставите премногу густо, нема да обезбедите добра циркулација на воздухот.

  Не користете класична градинарска почва за одгледување домати. Почвата мора да биде лабава, плодна, добро исцедена, неутрална или дури и малку кисела. Избегнувајте почва со поголема пропорција на глина бидејќи ќе го задуши коренот, пренесува Вечерњи лист.

  Бидете внимателни со наводнувањето
  Доматите се класифицирани како култури со средни потреби за вода. Наводнувајте го редовно, но умерено. Секогаш чувствувајте колку е влажна или сува почвата пред да започнете со наводнување. Исто така, избегнувајте да го наводнувате целото растение и овошје за да ја намалите можноста за појава на габи.

  Дајте поддршка на стеблото
  Бидејќи големите и богати домати можат да бидат товар за растението, мора да му дадете поддршка или во форма на колци, скали или кафези.

  Не заборавајте за калиум
  Додека растат, на доматите им треба повеќе калиум. Ако се случи неговиот плод да биде зелен кон дршката, тоа е најјасен знак дека има премалку од овој минерал во почвата. Земете го во поголеми количини.

  Од кујнски остатоци можете сами да направите одличен прилог. Ѓубривото направено од лушпи од јајца можеби звучи чудно, но може да биде неверојатно ефикасно благодарение на високите нивоа на калциум, калиум, фосфор и магнезиум кои се наоѓаат во нив. Лушпите од јајцата во градината сè уште можат да прават чуда. Сепак, немојте едноставно да ги фрлате лушпите од јајцето покрај стеблото. „Измијте ги и исушете ги лушпите од јајцата, а потоа искршете ги на мали парчиња или сомелете ги во прав“, советува Надежда Јанева, експерт за градинарство и растенија. „Потоа посипете ги искршените кори или прав околу основата на доматот“.

  Какво ѓубриво да се избере?
  Ако имате малку овошје или не се големи и сочни, доматите веројатно добиваат премалку фосфор и премногу азот. Потребно е да се освежи почвата со ѓубриво кое има повеќе фосфор отколку азот.

  Редовно кастрете
  За време на растењето, важно е внимателно да се исечат додатоците, за да не ја исцедат целата вода од растението.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img