More

  Десетте најлоши намирници што можете да ги јадете пред лето

  spot_img

  Кога знаеме дека ни претстои лет, нашите умови често се преокупирани со мислите за долгите безбедносни линии, брзањето да стигнеме до капијата навреме или логистиката на паркирањето на аеродромот.

  Но, има една работа што заслужува повеќе од вашето внимание пред да полетате: изборот на храна.

  Тоа е затоа што она што го консумирате пред да се качите може значително да влијае на вашето искуство за време на летот. И понекогаш е на полошо. Зборуваме за справување со непријатноста од надуеност, вишок гас или итната потреба да се користи тоалетот илјадници метри над Земјата – не е идеално сценарио за патување на одмор.

  Една од работите што можете да ги контролирате пред летото е каква храна внесувате во телото, пренесува Eat This.

  1) Панена храна
  За почеток, мрсната храна содржи високо ниво на маснотии, а на храната со висока содржина на маснотии и е потребно многу подолго да се вари од протеините и јаглехидратите. Ако помфрит, пилешки медалјони и прстени од кромид седат во стомакот долго време, тоа повеќе од веројатно ќе доведе до надуеност и можни стомачни проблеми.

  Седењето на долг лет со надуен и вознемирен стомак веќе е доволно непријатно, но бидејќи храната богата со маснотии се задржува подолго во стомакот, тоа може да доведе до горушица или интензивен рефлукс на киселина кај луѓето кои се повеќе склони кон овие симптоми.

  2) Храна со висока содржина на натриум
  Поради промените во притисокот и помалата влажност во авионот, веројатно ќе доживеете одредено ниво на дехидрација за време на летот, а за жал, храната со висока содржина на натриум може исто така да ве дехидрира, што не е одлична комбинација. Летањето исто така може да предизвика вашето тело да задржува повеќе вода поради промените на притисокот и предолгото седење, а високото ниво на натриум исто така може да го има овој ефект.

  3) брокула
  Растовите зеленчуци, група во која спаѓаат брокулите, се толку богати со влакна што можат да предизвикаат надуеност и вишок гасови. За жал, веќе е честа појава да се чувствувате подуени за време на летот бидејќи е утврдено дека драстичните промени на висината доведуваат до надуеност. Затоа, јадењето брокула и друг зеленчук богат со влакна може да доведе до уште поболна ситуација кога сте во воздух.

  4) Грав
  Додека сте во авион, поминувате низ промени во притисокот, што може да предизвика проширување на вашите црева, велат од Клиниката во Кливленд. Поголема е веројатноста да почувствувате надуеност и вишок гасови кога тоа ќе се случи. Една храна која сигурно нема да помогне во оваа причина е гравот.

  Гравот не само што е богат со растителни влакна, што може да предизвика надуеност, туку содржи и рафиноза – јаглени хидрати што вашето тело тешко го вари. Спасете се од вознемирен стомак додека сте заглавени во авион, избегнувајќи грав пред летот.

  5) Лук
  Вообичаена храна која предизвикува надуеност е лукот, кој содржи високо ниво на еден вид влакна наречени фруктани. Многу луѓе имаат блага нетолеранција на фруктани, што може да предизвика вашето тело да реагира со надуеност, непријатност во стомакот и вишок гасови кога јадете храна богата со овие влакна. Иако многу луѓе го имаат, тоа е нешто што е тешко да се дијагностицира и не е нашироко познато, па многу луѓе продолжуваат да ја јадат оваа храна со висока содржина на фруктан без да ја сфатат причината за нивната непријатност. Дополнителна причина зошто не треба да јадете лук пред летот е мирисот што се задржува после него, што е далеку од идеално во тесниот простор на авионот.

  6) Кромид
  Причините поради кои се препорачува да се избегнува лук пред лето се истите причини поради кои се препорачува да се прескокне кромидот. И лукот и кромидот се богати со фруктани, а тоа се влакна кон кои некои луѓе имаат непрепознатлива нетолеранција. Ако јадете јадење полно со кромид пред да скокнете во авионот, може да завршите со вишок гас – што никој не го сака на својот лет.

  7) Јаболка и круши
  Иако крушите и јаболката инаку се многу здрава храна, тие не се баш добар избор како предлетна ужина. Познато е дека крушите и јаболката потенцијално предизвикуваат надуеност или непријатност по нивното јадење поради нивното високо ниво на фруктоза – природен шеќер. Претходно зборувавме за тоа како луѓето можат да имаат толеранција кон фруктаните без да го сфатат тоа, а истото може да се каже и за фруктозата. За многу луѓе, фруктозата може да предизвика абдоминална болка и надуеност.

  8) Гума за џвакање
  Сигурно сте слушнале дека е добро да џвакате гума за џвакање кога чувствувате притисок во ушите за време на летот, но овој трик може да доведе и до надуеност и непријатност во стомакот додека сте во авион. Кога џвакате гума за џвакање, голтате многу повеќе воздух од вообичаено, што може да доведе до надуеност. Клиниката Мајо предлага да избегнувате гуми за џвакање и тврди бонбони за да ги намалите шансите за надуеност и болки во стомакот.

  9) Кафе
  Покрај подготовката на кафе, потребно е повеќе да уринирате, познато е дека кафето предизвикува и потреба од движење на дебелото црево. Кафето го стимулира вашето дебело црево и предизвикува повеќе контракции, предизвикувајќи да трчате во тоалетот потоа. За жал е незгодно во авион, особено ако се најдете на прозорско седиште. Згора на тоа, кафето може да доведе и до симптоми на анксиозност кај луѓето кои се почувствителни на кофеин, што може да предизвика нервоза, нервоза и стомачни тегоби.

  д. Ако сте општо нервозен флаер, пиењето кафе може само да ги влоши работите.

  10) Алкохол
  Исто како кафето, алкохолот има диуретично дејство, што значи дека може да поттикне често мокрење и да ве дехидрира. Бидејќи летовите веќе можат да ве дехидрираат, додавањето алкохол само ќе ја влоши ситуацијата. Исто така, постои врска помеѓу пиењето алкохол и чувството на анксиозност и депресија, главно поради падот на серотонин што го предизвикува.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img