More

  Деловниот партнер на кралот на криптовалутите беше екстрадиран од Црна Гора во Јужна Кореја

  spot_img

  Црна Гора денеска во Јужна Кореја го екстрадираше државјанинот на таа земја Ј.Ц.Х. кој е осомничен за измама во финансиски и инвестициски услуги, инвестиции и пазарот на капитал.

  „Денеска Ј.Ч.Х., државјанин на Јужна Кореја, е екстрадиран од Црна Гора во Јужна Кореја, согласно одлуката донесена од Министерството за правда на Црна Гора. Ова лице е лишено од слобода во Црна Гора на 23.03.2023 година на аеродромот во Подгорица, по меѓународна потерница распишана по него од Интерпол Сеул, заедно со Д.Х.К., а по издржување на четиримесечна затворска казна во Црна Гора за сторените кривично дело фалсификување исправа, екстрадирана од Црна Гора“, соопшти Управата на полицијата, пренесува Вијести.

  J.C.H. е деловен партнер на кралот на криптовалутите До Квон.

  До Квон и J.C.H. беа уапсени на 23 март минатата година на аеродромот во Подгорица, при обид да се качат во авионот на приватната компанија „Алианс џет“, подготвен за лет за Дубаи.

  „Џ.Ц.Х. од страна на службениците на НЦБ Интерпол Подгорица и Специјалната полициска единица денеска е предаден на надлежните судски и полициски органи на Јужна Кореја, заради водење кривична постапка за повеќе кривични дела поврзани со измама во финансиски инвестициски услуги, инвестиции и пазарот на капитал. , за што во Јужна Кореја се заканува доживотен затвор“, се вели во соопштението на полициската управа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img