More

  Дали се уште се сеќавате на Супер бабичка? Можеби ќе се врати

  spot_img

  Нова приказна за Супер баба, хероината на британската детска серија која ја гледавме и кај нас, може да стане основа за филм.

  Кога една старица во шкотско здолниште од твид и црвена шапка, заштитувајќи го градот од негативци со супермоќ, за прв пат се појави на малите екрани во средината на 1980-тите, таа веднаш ги освои срцата на многу британски гледачи – не само на децата.

  А кога на нашите телевизии дојде серијата од Оток, Супер Баба и овде ги импресионираше млади и стари.

  Сега можеби и Супер баба ќе стане филмска хероина. Кери Колинс, велшка сценарист, неодамна доби престижна награда за сценариото за „Супер баба“, што овозможува од него да се направи филм. Така, по Paddington, Super Granny би станала уште едно британско детско ТВ шоу за да добие долгометражен рестартирање, пишува BBC.

  Колинс, режисер кој доби велшки Бафта, ги купи правата за сценариото пред пет години.

  „Супер баба беше онаа што навистина ме разбра, бидејќи тоа беше единственото шоу што некогаш сум го гледал на телевизија“, рече тој, додавајќи дека верува дека има „огромна носталгична публика“ составена од луѓе како таа е таа што може да направи филмот хит.

  Серијата наградена со Еми, базирана на книгите напишани од Форест Вилсон, се емитуваше во Велика Британија помеѓу 1985 и 1987 година, а потоа во повеќе од 60 земји, вклучително и Словенија. Сценариото, напишано од Колинс, е семејна комедија-авантуристичка приказна за дислексичен 12-годишен лондонски ученик кој се заситува од луѓето што го чепкаат и неволно оди кај неговата шкотски баба за Божиќ. Таму, Вилард открива дека неговата баба има супермоќи, како и тајна шпионска база под Лох Нес контролирана од негативец опседнат со технологија, кој сака да предизвика климатски промени на Земјата за профит. Вилард, со помош на баба со супермоќи, решава да го спречи.

  Супер баба во борбата против климатските промени
  „Тоа е приказна за надежта и пронаоѓањето на сопствените суперсили, бидејќи сите ние имаме недостатоци или несигурности што не спречуваат да правиме нешто“, вели Колинс. Тој бил инспириран да ги вклучи климатските промени во сценариото од неговиот син, кој еднаш му рекол во продавница да купи банани без пакување наместо банани во пластична амбалажа, за да помогне да се спаси планетата.

  Во оригиналната серија, бабата ја толкуваше 97-годишната шкотска актерка Гудрун Уре. И која актерка би можела да ја прикаже Супер бабата во филмот? Колинс размислува за американската ѕвезда Рене Русо, која ја запозна во Лос Анџелес кога таму беше поканет да го снима филмот Тор на познатиот режисер Кенет Брана.

  На Колинс му беше доделена наградата за сценарио од Brit List, здружение на водечки личности во британската филмска индустрија, ставајќи го на врвот на овогодинешната листа на непродуцирани сценарија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img