More

  Дали можете да јадете сол ако имате висок крвен притисок?

  spot_img

  Солта е омилен засилувач на вкус во повеќето јадења што ги консумираме секој ден. Сепак, повеќето луѓе го поврзуваат премногу сол со зголемен ризик од хипертензија, попознат како висок крвен притисок, и важно е да се разбере врската помеѓу двете.

  Прво, треба да се отстрани секоја конфузија за сол наспроти натриум. Солта на просечната маса се состои од два минерали: натриум и хлорид. Секоја лажичка сол содржи 2360 милиграми натриум.

  „Внесувањето на натриум е еден од ретките фактори на ризик за хипертензија што всушност можеме да го контролираме, додека возраста, полот, расата и генетиката се сметаат за фактори на ризик кои не можат да се променат. Исклучително е важно да бидеме свесни за работите што можеме да ги контролираме, што може да има огромно влијание врз нашето здравје“, вели кардиологот Рикардо де ла Вила Паган.

  Според податоците на Светската здравствена организација, околу 1,28 милијарди возрасни луѓе во светот имаат хипертензија. Стапките на висок крвен притисок се алармантни бидејќи болеста го зголемува ризикот од главните причини за смрт – мозочен удар и срцеви заболувања, пренесува eatingwell.com.

  Дали можете да јадете сол ако имате висок крвен притисок?
  Пред да ја исфрлите зачинетата сол, знајте дека високиот крвен притисок не е рецепт за невкусен живот.

  „Многу поединци кои доаѓаат кај мене во мојата приватна ординација мислат дека мора целосно да ја избегнуваат солта, што е далеку од вистината. Ограничувањето е важно, но целосната елиминација е непотребна и потенцијално штетна“, вели кардиетичарот Мишел Рутенштајн. Со или без висок крвен притисок, вашето тело не може нормално да функционира без сол бидејќи содржи натриум. Натриумот е минерал и електролит одговорен за способноста на вашето тело да ги балансира течностите и да одржува здрава мускулна и нервна функција.

  Клучот за јадење сол со висок крвен притисок е внимателно да го следите внесот за да го намалите и на крајот да ја подобрите работата на срцето.

  „Повеќето студии покажаа дека избегнувањето на прекумерно внесување сол помага во намалување на крвниот притисок и води кон поздрава исхрана воопшто, што помага при губење на тежината, а и двете го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести. Намалувањето на внесот на сол може да помогне да се намали ризикот од мозочен удар и смрт од кардиоваскуларен настан“, вели лекарот од примарната здравствена заштита Џералд Орландо.

  Како да консумирате сол за да го намалите крвниот притисок
  Уживањето во диетален план со малку сол може да го подобри квалитетот на вашиот живот, да го намали крвниот притисок и да го одржи вашето срце здраво. Експертите препорачуваат луѓето со хипертензија да консумираат не повеќе од 2.300 милиграми натриум дневно, а 1.500 милиграми се идеални.

  „Ова можеби звучи како многу, но само 1 лажичка сол содржи 2.300 mg натриум. Во светот, просечниот дневен внес на натриум се движи од 3.500 до 5.500 милиграми“, вели Вајлс.

  Еве неколку совети како да го намалите внесот на сол за подобар крвен притисок.

  1. Фокусирајте се на храна богата со калиум, магнезиум и калциум

  Фокусирајте се повеќе на храната што можете да ја додадете наместо на онаа што треба да ја отстраните. „Обидете се да се фокусирате на додавање повеќе калиум во вашиот оброк за да се спротивставите на ефектите на натриумот. Ова може да вклучи додавање авокадо во сендвич со лосос или дел од салата од црн грав со оброк од пица“, вели Рутенштајн. Размислете и за храна која не само што е богата со калиум, туку и со други есенцијални хранливи материи како што се магнезиум и калциум, во јогурт, лиснат зеленчук, бел грав и сардини.

  2. Откријте каде има сол

  Изненадувачки, некои сомнителни намирници кои содржат високо ниво на натриум, вклучувајќи го и преливот за салата, можеби не се многу солени. „Многу луѓе мислат дека солта најмногу доаѓа од шејкерот за сол, но лесно може да се акумулира во храна која не мора да значи солена, како пакувана мешавина за инстант пудинг, сода бикарбона и соја сос со ниска содржина на натриум“, вели Рутенштајн.

  3. Прегрнете ги билките и зачините

  „Побарајте рецепти кои ја изоставуваат солта и ви дозволуваат да зачините поинаку. Зеленчукот може да биде вкусен со лук, копар, рузмарин, оригано и мајчина душица. Кајенската пиперка, кари, босилек и власец одлично се комбинираат со говедско месо. Дополнително, пробајте цилинтро, копар, жалфија или магдонос со живина или риган, оригано или лимонска вербена во комбинација со свинско месо. Бескрајните комбинации на билки и зачини го истакнуваат вкусот на вашата омилена храна без додадена сол“, вели Вајлс.

  4. Направете си ги омилените јадења дома

  Рецептите со копирање се одличен начин да уживате во вашите омилени ресторански јадења додека ја намалувате количината на сол во вашата храна. „Ова ви дава поголема контрола врз количината на сол што се користи во готвењето. Можеби ќе откриете дека можете да ја намалите количината на сол во многу рецепти за половина или повеќе“, вели Вајлс.

  5. Уредете го внесот на сол

  „Обидете се да го раширите внесот на натриум во текот на денот наместо да го консумирате одеднаш. На пример, ако имате три оброци и една ужина, обидете се да се стремите кон 400 милиграми натриум во секој оброк и 300 милиграми по ужина, вели Рутенштајн.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img