More

  Дали голтате апчиња без вода? Еве колку е навистина опасно

  spot_img

  Сигурно сте голтнале таблета без вода овде-онде. Оваа навидум безопасна навика, доколку ја практикувате редовно, сепак може да има последици по вашето здравје.

  Полин Џ. Хозе, клинички инструктор во Одделот за семејна медицина на UCLA, објасни што може да се случи кога ќе ја проголтате таблетата на суво. Не е пријатно, предупредува таа.

  Постојат три можни проблеми поврзани со голтање таблети без вода.

  1. Може да се задавите
  Без вода за да помогне капсулата непречено да се лизне низ вашето грло, можно е пилулата да се заглави таму.

  Според Медицинскиот центар на Универзитетот во Рочестер, апчињата имаат тенденција да се заглавуваат во крикофарингеусот, мускулот во облик на прстен на врвот на хранопроводникот. А кога тоа ќе се случи, може да дојде до гушење.

  Ризикот од гушење е поголем кај некои популации, вклучително и постари луѓе, луѓе со проблеми со голтањето (како што се оние кои се опоравуваат од мозочен удар) и луѓе со невролошки проблеми како што е Паркинсоновата болест, вели д-р Хозе.

  Но, дури и ако имате генерално добро здравје, сувото голтање апчиња може да предизвика одредени рефлекси кои го попречуваат голтањето и резултираат со гушење.

  На пример, за успешно да голтнете апче, прво мора да го надминете рефлексот на џвакање, кој се активира со присуство на нешто на јазикот, вели д-р Хозе. Постои, исто така, рефлекс за замолчување што се активира кога се допираат основата на јазикот или крајниците, вели таа.

  2. Може да ви го иритира хранопроводникот
  Ако таблетата се заглави во хранопроводникот, таму може да се распадне. Како што се раствора, неговата киселост може да ја изгори слузницата на грлото, вели д-р Хозе. А таа чувствителна област може да ја иритира и воспали.

  Во одредени случаи, заглавената капсула може дури и да доведе до оштетување на ткивото на хранопроводникот, вели д-р Хозе. Ова е познато како езофагитис предизвикан од лекови, состојба која предизвикува непријатни симптоми како што се болно голтање, болка во градите, металоиди и регургитација на киселина, според Клиниката Мајо.

  И кога пилула ви седи предолго во грлото, речиси секој тип на лек може да предизвика проблеми за хранопроводникот (вклучувајќи чир), според мала студија од април 2014 година објавена во Турскиот весник за гастроентерологија‌.

  Според клиниката Мајо, најчестите виновници во вашиот кабинет со лекови се: лекови против болки без рецепт, како што се аспирин, ибупрофен и напроксен натриум

  потоа антибиотици, како што се тетрациклин и доксициклин, потоа калиум хлорид (се користи за лекување на недостаток на калиум), бифосфонати (се користи за лекување на остеопороза), кинидин (се користи за лекување на проблеми со срцето)…

  3. Може да остави необичен вкус во устата
  Голтањето на пилулата без вода исто така може да предизвика лош или горчлив вкус на јазикот, вели д-р Хозе. Повторно, ова се однесува на идејата дека вашиот лек може малку да се раствори и да остави зад себе некои остатоци пред да се пробие до стомакот.

  Иако не е штетна сама по себе, пилула со ужасен вкус може негативно да влијае на вашето целокупно искуство со голтање таблети. И тоа би можело да ве обесхрабри да ги земате вашите таблети како што е пропишано, што може да биде потенцијално штетно за вашето здравје, пренесува Livestrong.

  Совети за голтање таблети
  Обидете се со овие совети за да се осигурате дека вашите капсули лесно се намалуваат секој пат:

  Пијте малку вода. Земањето на пилулата со многу течност ќе ви помогне да го подготвите грлото да ја турне пилулата низ хранопроводот, според Медицинскиот центар на Универзитетот во Рочестер.

  „Минималната количина на вода за да се проголта пилула е од 50 до 60 милилитри“, вели д-р Хозе. „Количина помала од 30 милилитри може да го попречи транспортот на таблетата и може да се заглави во хранопроводникот“, додава тој.

  Движете ја главата. Прилагодувањето на положбата на главата и телото може да го олесни процесот на голтање апчиња, вели д-р Хозе.

  Обидете се со положбата на брадата надолу: ставете ја таблетата на јазикот и испијте голтка вода, а потоа наведнете ја главата напред, повлечете ја брадата кон градите и проголтајте ја таблетата со вода. Или пробајте ја положбата нагоре со брадата, ставете ја таблетата на јазикот, навалете ја главата наназад, испијте голтка вода и потоа проголтајте.

  Земете ја таблетата со храна. Додавањето малку сос од јаболка во вашиот лек може да им помогне на вашите мускули за голтање и да го направи земањето апчиња помалку проблем, според Медицинскиот центар на Универзитетот во Рочестер.

  Сепак, одредени лекови треба да се земаат на празен стомак. Така, мешањето на пилулата со храна може да го зголеми ризикот од интеракции помеѓу храна и лекови, вели д-р Хозе. Ова потенцијално може да ја намали апсорпцијата и терапевтскиот ефект на вашиот лек. Секогаш прашајте го фармацевтот или вашиот лекар што можете да додадете на вашите лекови, вели таа.

  Скршете ја пилулата. Скршењето на лекот и земањето со вода исто така може да помогне. Повторно, секогаш прво проверувајте со вашиот фармацевт. Според Медицинскиот центар на Универзитетот во Рочестер, одредени апчиња, како што се лековите со долго дејство или со бавно ослободување, ќе делуваат помалку ефикасно кога се дробат.

  Колку е опасно?
  Иако повремено голтање апче без вода веројатно нема да ви наштети, не правете го тоа навика. Потенцијалните недостатоци на суво голтање апчиња ги надминуваат сите да имаат корист. Практиката на суво земање апчиња може да се покаже особено опасна за луѓето со одредени медицински состојби кои го отежнуваат голтањето.

  Подобро да се биде безбеден отколку да се извинувате: Ако треба да земете пилула, станете и одете да земете чаша вода за да ја проголтате.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img