More

  Бројот на насилни десничарски екстремисти расте во земјата

  spot_img

  Германската разузнавачка служба соопшти дека бројот на десничарски екстремисти под надзор продолжува да расте, објави порталот Јаху.

  – Има ново зголемување на бројот на десничарски екстремисти склони кон насилство – истакна шефот на службата, Томас Халденванг.

  Неговата канцеларија планира да го претстави својот годишен извештај за 2023 година следната недела.

  Зголемувањето од околу 14,5% или 38.800 лица, пријавени за 2022 година, главно се должи на фактот што за првпат поединечни фракции на партијата Алтернатива за Германија се под надзор како екстремистички организации. Според службата, околу 10.200 членови на партијата и нејзиното младинско крило можат да бидат класифицирани како десничарски екстремисти.

  Во март 2021 година, разузнавачката служба на Германија ја класифицираше Алтернатива за Германија како осомничена екстремистичка група. Оттогаш, „тенденциите за десничарски екстремизам во партијата станаа поинтензивни“, рече Халденванг.

  Во источните германски покраини Саксонија, Саксонија-Анхалт и Тирингија, фракциите на партијата на ниво на провинција се класифицирани како екстремистички.

  Клучна карактеристика на Алтернатива за Германија е нејзината екстремистичка линија против имигрантите, при што партијата ја капитализира зголемената загриженост на многу германски гласачи за зголемениот број луѓе кои бараат азил во земјата.

  На изборите за Европскиот парламент во неделата, Алтернатива за Германија се најде на второто место со 15,9%, што е најдобар резултат на партијата досега на национално ниво – подобро отколку германската социјалдемократска партија на канцеларот Олаф Шолц.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img