More

  Атлас за вкус прогласен за најдобро сушено месо на светот: Каде се нашите деликатеси на листата?

  spot_img

  Познатиот гастрономски портал Taste Atlas објави листа на најдобро оценети сушени месо во светот, а додека се обидувавме да препознаеме каде се наоѓаат нашите кандидати, како и пршута и печено говедско месо од соседството во кое уживаме, медитерански специјалитети се истакна на врвот на листата.

  На првите три места има варијација на истиот шпански шунер, имено Јамон Иберико. Оваа шунка и нејзините подвидови зависат од видот на свињата што се прави, без разлика дали се обоени или црни. Она што е важно е да не се држат во заробеништво, туку слободно да се движат и покрај фармите, каде што се хранат со пченка, желади и друга храна. Резултатот е темноцрвена шунка со парчиња маснотии.

  Во топ 10 се италијанските пршута од Парма и пршута ди Сан Даниеле како и португалскиот Пресунто до Алентехо, додека во првите десет се претставниците на овие простори: Суво месо од Босна и Његушка пршута од Црна Гора.

  Сушено месо од Србија
  Што се однесува до домашните претставници, Ужичката пршута е на 19. место. Како што вели „Атласот за вкус“ – за подготовка на овој месен производ може да се користи говедско и свинско, како и овчо, иако говедското месо е најтрадиционално.

  Најфините парчиња говедско месо од бутот и долниот дел на грбот, од 4 до 6 години, се посолуваат, па се чадат со суво буково дрво и се сушат на студениот планински воздух. Финалниот производ се карактеризира со темно кафеаво-црвена надворешност, темноцрвена внатрешност со силен вкус на говедско месо.

  Нашата храна повторно се појавува само на 49-то место. Тоа е Златиборската пршута. Велат дека најчесто се поврзува со селото Мачкат. Следејќи го прастариот начин на подготовка, овој специјалитет од месо обично се прави од најквалитетното говедско или свинско месо кое се посолува, потоа ладно чадено и се суши на воздух.

  Целиот процес обично трае околу еден месец, а за тоа време уникатната клима и теренот на Златибор, како и буковото дрво што се користи за пушење, му даваат на месото препознатлив, богат вкус и пријатна арома. Однадвор е темно кафеава до црвена, а внатре темноцрвена, пренесува Citymagazin.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img