More

  Блинкен на Блискиот Исток: Ако сакате прекин на огнот, притиснете го Хамас да се согласи

  spot_img

  Блинкен на Блискиот Исток: Ако сакате прекин на огнот, притиснете го Хамас да се согласи
  Американскиот државен секретар Ентони Блинкен пристигна на Блискиот Исток, како дел од напорите на САД да го прифатат планот за прекин на огнот предложен од претседателот Џо Бајден минатиот месец и да се стави крај на војната во Газа, јавува Гласот на Америка.

  Блинкен, по средбата со египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси во Каиро, првата станица од новата турнеја на Блискиот Исток, рече дека Хамас е единствениот кој се уште не го прифатил предлогот на Бајден, кој, според Вашингтон, Израел веќе го поддржал. , јавува Гласот на Америка.

  „Мојата порака до владите ширум регионот, до луѓето во регионот е ако сакате прекин на огнот, извршете притисок врз Хамас да каже ДА“, им рече Блинкен на новинарите пред да го напушти Египет.

  Сиси изјави дека е важно да се отстранат пречките за хуманитарната помош за жителите на Газа.

  Високиот функционер на Хамас, Сами Абу Зухри, за Ројтерс изјави дека изјавата на Блинкен е „пристрасна во корист на Израел“ и дека позицијата на американскиот дипломат е пречка за договор.

  Блинкен заминува во Израел од Египет, каде што се среќава со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант. Патувањето на првиот американски дипломат ќе го однесе и во Катар и Јордан, каде што ќе присуствува на конференција за хуманитарна помош за Газа.
  Американските власти рекоа дека Израел ќе го прифати предлогот за прекин на огнот, кој вклучува првичен прекин на борбите, ослободување на некои заложници од Газа, ослободување на палестинските затвореници кои ги држеше Израел, зголемување на хуманитарната помош за Палестинците, повлекување на израелските трупи од населените места. области на Газа и враќање на палестинските цивили во нивните домови и населби.

  Хамас ниту го прифати ниту го отфрли планот, кој американскиот претседател јавно го претстави пред повеќе од една недела.

  Во меѓувреме, Соединетите Држави повикаа на гласање за нивната нацрт-резолуција во Советот за безбедност на ОН со која се повикува Хамас да го прифати предложениот договор за прекин на огнот.

  Нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации има за цел да го зголеми притисокот врз Хамас, а во исто време ги повикува Хамас и Израел целосно да го спроведат договорот за прекин на огнот „без одлагање и без услови“, се вели во текстот, кој се гледа од Гласот на Америка.

  „Израел го прифати овој предлог и Советот за безбедност има можност да зборува во еден глас и да го повика Хамас да го стори истото“, соопшти американската мисија во Обединетите нации доцна во неделата. „Ова ќе помогне да се спасат животи и да се стави крај на страдањата на цивилите во Газа, како и на заложниците и нивните семејства. Членовите на Советот не треба да дозволат да се пропушти оваа можност и мора да зборуваат со еден глас за поддршка на овој договор“.

  Гласањето за резолуцијата би можело да се одржи веќе во понеделник.

  Втората фаза од предложениот договор за прекин на огнот бара траен прекин на непријателствата, целосно повлекување на израелските трупи и ослободување на сите преостанати заложници. Последната фаза вклучува повеќегодишни напори за реконструкција на Појасот Газа, кој во голема мера беше уништен во осуммесечното израелско бомбардирање.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img