More

  Најмалку две лица загинаа кога утринава се урна руски хеликоптер Ми-8 со работници во областа Магадан (Русија)

  spot_img

  Најмалку две лица загинаа кога утринава се урна руски хеликоптер Ми-8 со работници во областа Магадан (Русија), соопштија од итните служби.

  „Хеликоптерот Ми-8 превезуваше 20 работници од еден од рудниците во регионот Магадан. Се урна. Две лица загинаа, а судбината на другите не е позната“, соопшти службата за итни случаи.

  Главните причини за несреќата се технички дефект и грешка на пилотот при тешки временски услови.

  – Според прелиминарните податоци, при изнесувањето на работниците во областа на несреќата имало тешки временски услови, па опремата не издржала, а се размислува и за човечкиот фактор – прецизираат од Итната помош.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img