More

  Бајден ќе го прескокне мировниот самит за Украина во Швајцарија

  spot_img

  Американскиот претседател Џо Бајден нема да присуствува на претстојниот самит за мир во Украина во Швајцарија, одлука што украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша како подарок за Русија, пишува бриселски „Политико“.

  – На мировниот самит има потреба од претседателот Бајден, а исто така и на другите лидери кои ја гледаат реакцијата на Соединетите Американски Држави. Путин само ќе го поздрави неговото отсуство, лично ќе му аплаудира – и тоа стоејќи ќе му аплаудира – изјави Зеленски минатиот вторник.

  Белата куќа вчера потврди дека наместо Бајден на дводневниот настан во Луцерн, кој започнува на 15 јуни ќе присуствуваат заменик-претседателката на САД Камала Харис и советникот за национална безбедност Џејк Саливан.

  Украинците се надеваа дека Бајден ќе се појави, со оглед на неговите планови да присуствува на прославата на годишнината од Денот Д на Франција и на состанокот на лидерите на Г7 во Италија во деновите пред самитот.

  Наместо тоа, Бајден се чини дека е подготвен да присуствува на настанот за собирање средства за Холивуд планиран истиот викенд кога се одржува самитот.

  „Потпретседателот ќе ја нагласи посветеноста на администрацијата на Бајден-Харис за поддршка на напорите на Украина да обезбеди праведен и траен мир, заснован на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и на принципите на Повелбата на ОН“, соопшти Белата куќа.

  Украина веќе има обезбедено ветувања од повеќе од 100 земји за учество, според канцеларијата на Зеленски, иако некои клучни држави, вклучително и Кина, одбија да дојдат, наведувајќи го отсуството на претставник од Русија за време на самитот.

  Зеленски го критикуваше Пекинг за прескокнување на настанот , велејќи дека тоа ѝ помага на Русија да ги попречи мировните напори.

  – Верувам дека на мировниот самит му треба претседателот Бајден, а и на другите лидери им треба претседателот Бајден затоа што ќе ја видат реакцијата на САД – рече Зеленски на прес-конференција во Брисел минатата недела.

  Кинеската влада соопшти дека нема да учествува на претстојната конференција за украинскиот конфликт, чиј домаќин ќе биде Швајцарија, бидејќи не се исполнети условите неопходни за таков настан.

  Пекинг постојано нагласува дека секој самит за решавање на борбите меѓу Русија и Украина мора да вклучува „три важни елементи“, рече портпаролката на Министерството за надворешни работи Мао Нинг за време на брифингот за медиумите во понеделникот. Тие услови се признавање на настанот и од Москва и од Киев, еднакво учество на сите страни и фер дискусија за сите мировни предлози.

  Ниту еден од трите услови најверојатно нема да биде исполнет на собирот, објасни Мао, и затоа би било „проблематично“ за Кина да учествува на самитот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img