More

  Бајден ја овласти Украина да користи американско оружје во Русија

  spot_img

  Владата на американскиот претседател Џо Бајден и дозволи на Украина да користи американско оружје за напади во Русија, но само во ограничен обем за да го брани градот Харков, објавија странските новински агенции и медиуми, цитирајќи владини претставници.

  „Претседателот неодамна му наложи на својот тим да се осигура дека Украина ќе може да користи американско оружје за одбранбени огнени цели во Харков, за да може Украина да го врати гранатирањето на руските сили“, изјави американски претставник за Политико, додавајќи дека политиката забранува напади со долги дострелот оружје во Русија не се промени.

  Украина сега може да користи американско оружје, како што се проектили, за да ги нападне руските трупи кои се собираат веднаш преку границата во близина на вториот по големина град во Украина. Сепак, на Украина сè уште не и е дозволено да го користи ова оружје за да напаѓа цивилна инфраструктура или воени цели длабоко во Русија. Пресвртот следи по влошувањето на ситуацијата на бојното поле за Украинците, што е предизвикано, меѓу другото, и со доцнењето на новите испораки на американската воена помош.

  Политиката на САД кон Украина ќе се развива по потреба
  Државниот секретар Антони Блинкен, кој поддржува укинување на ограничувањата, во средата јавно навести дека Бајден може да го промени курсот и да дозволи такви напади. Тој додаде дека американската политика кон Украина ќе се развива по потреба. САД цврсто му кажаа на Киев дека можат да користат американско оружје само за директни напади врз руски воени цели што беа користени за инвазија на Украина, но не и врз цивилна инфраструктура.

  Неколку други украински сојузници исто така размислуваат да дозволат нивното оружје да се користи за напади на руска територија поради движењето на фронтот во близина на украинско-руската граница. Навистина, некои земји поставија поврзани ограничувања за употребата на испорачаното оружје за Украина. Генералниот секретар на НАТО Јенс Стотенберг, меѓу другите, ги охрабрува да ги елиминираат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img