More

  Бајден го опиша барањето на хашкиот обвинител како срамота: Нема геноцид во Газа

  spot_img

  Одговарајќи на барањето на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за налози за апсење на водачите на Израел и Хамас поради сомневање за воени злосторства, Германија во понеделникот рече дека обвинителот создава „лажен впечаток на еквивалентност“. Во меѓувреме, Франција објави дека ја поддржува независноста на Меѓународниот кривичен суд. Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема геноцид во Газа.

  Главниот обвинител на МКС Карим Кан во понеделникот побара издавање налог за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант, како и тројца водачи на палестинското исламистичко движење Хамас, за наводни воени злосторства и злосторства против човештвото во нападот врз Израел на 7 октомври минатата година и офанзивата во Газа.„Истовременото барање за издавање налози за апсење на лидерите на Хамас од една страна и двајца израелски функционери од друга страна создаде лажен впечаток на еквивалентност“, изјави портпаролот на германското Министерство за надворешни работи, пренесе француската новинска агенција АФП.

  Тој посочи дека Хамас извршил „варварски масакр“ напаѓајќи го Израел, продолжува да држи заложници, го напаѓа Израел со ракети и го користи цивилното население во Газа како жив штит. Тој исто така нагласи дека израелската влада има право и должност да го штити и брани својот народ. Меѓутоа, во овој контекст, „јасно е дека меѓународното хуманитарно право се применува со сите свои обврски“, додаде тој.

  Во меѓувреме, француското Министерство за надворешни работи објави дека го поддржува МКС, неговата независност и борбата против неказнивоста во сите случаи. Во соопштението за печатот, исто така, ги осуди масакрите извршени од Хамас за време на нападот врз Израел. Исто така, се нагласува дека Израел предупредил на неопходноста од почитување на меѓународното хуманитарно право и, особено, на неприфатливото ниво на цивилни жртви во Појасот Газа и недоволното снабдување со хуманитарна помош.

  Во понеделникот, американскиот претседател Џо Бајден го нарече барањето на обвинителот на МКС „безобразно“ бидејќи ги поистоветува Израел и Хамас. Подоцна, на настанот за месецот на еврејското наследство во Белата куќа, тој рече дека не се случува геноцид во Појасот Газа. Во исто време, тој повторно вети цврста американска поддршка за Израел и ослободување на заложниците земени од Хамас, јавуваат странските агенции.

  Ниту САД, ниту Израел се членки на МКС и не ја признаваат неговата јурисдикција над наводните злосторства од нивните државјани. Палестина му се приклучи на судот во 2015 година, а според подоцнежната одлука на МКС, нејзината јурисдикција се протега на палестинските територии под израелска окупација, во која е вклучена и Газа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img