More

  Трите најдобри опции за појадок за луѓе над 40 години

  Здравата исхрана е важна за управување со тежината. Така, појадокот, кој често се нарекува најважниот оброк во денот, може да влијае на нашиот метаболизам и нивото на енергија. За оние над 40 години, вклучувањето на високо-протеинска и нискокалорична храна во вашата утринска рутина може да биде особено корисно. Протеините се клучни за градење мускули и губење маснотии бидејќи промовираат ситост, поддржуваат поправка на мускулите и помагаат во одржување на здрав метаболизам.

  Докторката Рејчел Лоу, д-р, идентификуваше три одлични опции за појадок за оние над 40 години кои можат да придонесат за губење на тежината и обновување на мускулите.

  1. Грчки јогурт

  Грчкиот јогурт е моќен појадок кој нуди приближно десет грама висококвалитетни протеини на порција од 100 грама.

  „Исто така е богат со калциум и пробиотици, кои се клучни за добро здравје на цревата“, објаснува Лоу за SheFinds. За да ги подобриме неговите придобивки, можеме да го мешаме со свежо овошје како што се бобинки, јаткасти плодови или семиња за да додадеме влакна и здрави масти.

  2. Јајца

  Јајцата се одличен извор на протеини, обезбедувајќи околу шест грама по големо јајце. „Јајцата се многу богати со витамини и минерали како што се витамините Б и холин, кои се неопходни за мускулната функција и метаболизмот“, вели Лоу. Без разлика дали ги сакаме изматени, пржени или варени, јајцата се фантастичен начин да го започнете денот.

  3. Свежо сирење

  Свежото сирење е уште еден млечен производ богат со протеини, кој содржи околу 11 грама на 100 грама. Има мал дел од масти и висок процент на казеин протеин, кој полека се вари, што не држи сити подолго време. Лоу предлага да се комбинира урда со овошје или тост од цело зрно за урамнотежен оброк.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img