More

  Авион во САД мистериозно исчезна пред 53 години. Истражувачите можеби сега ги пронашле остатоците

  spot_img

  Педесет и три години откако приватен авион со пет мажи исчезна во Вермонт, САД, експертите веруваат дека ги пронашле остатоците од одамна изгубениот авион во езерото Шамплејн.

  Авионот исчезнал кратко по полетувањето од аеродромот Бурлингтон до Провиденс, Род Ајленд, на 27 јануари 1971 година. Во него се превезувале двајца членови на екипажот и тројца вработени во Cousin’s Properties од Атланта кои работеле на проект во Бурлингтон.

  Првичните пребарувања по Џет Командер не открија остатоци, а езерото замрзна четири дена откако авионот исчезна. Беа спроведени најмалку 17 пребарувања додека подводниот трагач Гари Козак и неговиот тим не ги пронајдоа остатоците од авионот блиску до местото каде што работеше контролната кула, кој последен пат имал контакт со авионот пред да исчезне.

  Исчезна во снежна бура
  Со сите докази што ги имаме, 99 проценти сме апсолутно сигурни дека тоа е тој авион“, изјави Козак.

  Откривањето на потонатиот брод во езерото Шамплејн, кое се наоѓа помеѓу Њујорк и Вермонт, им дава на семејствата на жртвите „одредено затворање и одговори на многу прашања што ги имаа“, рече тој.

  Козак рече дека потрагата траела толку долго бидејќи авионот се распаднал на многу делови кои не се лесно да се забележат. „Млазот изгледа како куп камења, буквално. Така, за повеќето луѓе кои ги гледаат податоците од сонарот, тие можат да го превидат“, рече Козак.

  Кариерата на Козак во подводното пребарување и истражување започна во 1972 година, а неговата компанија е специјализирана за лоцирање на изгубени бродови и авиони. Во 2012 година, Козак беше член на тимот што откри германска подморница од Втората светска војна во водите кај Нантакет во Атлантикот.

  Роднините на починатиот се задоволни што е пронајден авионот кој исчезна во снежна бура на северозападот на САД.

  „Тоа е мирно чувство, а во исто време и многу тажно“, вели Барбара Никита, внука на пилотот Џорџ Никита. „Знаеме што се случи. Видовме неколку фотографии. Мора да се справиме со тоа“, додаде таа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img