More

  Арсо со портокалово предупредување: „Во следните денови ќе има многу обилни врнежи“

  spot_img

  Викендот не разгали со навистина летни, топли и сончеви денови, но неделата пред нас нема да биде таква. Денеска повторно малку ќе залади, а делови од земјава веќе се зафатени од дожд. Врнежите ќе продолжат и во текот на ноќта, а на места ќе има и врнежи од дожд и невреме. Ќе имаме ли сончеви денови оваа недела?

  По навистина летен викенд, кој беше сончево и топло, денеска повторно малку ќе се разлади. Во текот на денот ќе биде променливо до претежно облачно со чести врнежи од дожд и грмежи, прогнозира Агенцијата за животна средина (Арсо). Највисоките дневни температури ќе бидат од 19 до 26 Целзиусови степени.

  Врнежите од дожд ќе продолжат во текот на ноќта. Во ноќните часови локални врнежи со невреме ќе зафатат голем дел од земјава, а меѓу нив ќе има и врнежи од дожд. Облачно време со чести врнежи се очекува и во вторник. Во Приморска привремено ќе дува слаб дожд. Најниските утрински температури ќе бидат од 12 до 18, највисоките дневни од 14 до 21, во Приморска до 25 степени.

  Арсо издаде портокалово предупредување од понеделник навечер до вторник напладне. Како што напишаа, локално обилни врнежи ќе има и во Словенија. Истовремено, можно е зголемување на поројните водни текови. Предупредувањето се однесува на подрачјето на целата земја.

  Метеорологот Блаж Штер на социјалната мрежа Х објави дека во следните неколку дена ќе има многу обилни врнежи од дожд, особено во западната половина од земјата.

  Во среда ќе биде претежно облачно со локални врнежи кои ќе бидат почести претпладне и рано наутро. На места ќе дува североисточен ветер, во Приморска слаб дожд. Во четврток ќе биде претежно облачно, особено во западна Словенија, се уште ќе има поединечни врнежи од дожд.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img