More

  Аналитичарот предупредува: Русија е земја со најмногу нуклеарни боеви глави, овие земји се свесни дека се следната цел по Украина

  spot_img

  Нападот во Москва предизвика сомнеж за безбедноста. Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во концертната сала, Путин покажува прст кон Украина. Со наредени силни безбедносни мерки низ целата земја, многу Руси се прашуваат зошто руските безбедносни служби не го спречија нападот? Деан Џебиќ – воен аналитичар – зборуваше за безбедноста во светот во Нови Дан.

  Кога станува збор за нападот во Москва, Џебиќ тврди дека нема простор за обвинувања од Кремљ дека Украина има врска со овој напад.

  „Терористите се уапсени, што создава слика за феномен кој тешко може да се објасни. Одиш во терористички напад, убиваш 150 луѓе и повредиш голем број луѓе и запалиш концертна сала и те фатат жив што е непознат случај. Таквите лица се убиваат или се извлекуваат, што овојпат не беше случај“, рече тој.

  Толстој и романот на Хаџи Мурат
  Исто така, Џебиќ потсетува дека само неколку дена пред нападот во Москва, ФСБ разби терористичка ќелија и истакна дека тероризмот е најголемата безбедносна закана што е квалификувана во Русија.

  „Нешто што можеме да го поврземе со романот на Толстој „Хаџи Мурат“, со мекото доле на Руската Федерација, се враќа во Руската Федерација. Целата област на Централна Азија, која се граничи со Пакистан, Авганистан и сите турски народи, е потпрена на Русија со незгоден терен каде што има религиозни групи кои не се задоволни со постојното толкување на исламот“, објасни Џебиќ. .

  Може ли да дојде до војна меѓу Русија и НАТО?
  Многумина се прашуваат дали е можен отворен конфликт меѓу Русија и НАТО, а Џебиќ вели дека има адреса за вакви прашања.

  „Русија е земја со најмногу нуклеарни боеви глави, што е јасно искристализирано во секаков вид конфликт со Украина поддржан од НАТО. Ако сакате вистински одговор на тоа прашање, најдобро е да ги прашате Полјаците и Балтите, Естонците и Летонците кои се најподготвени и кои се свесни дека тие се следната цел по Украина“, посочи тој.

  Александар Вучиќ, Србија и руската инвазија на Украина
  Џебиќ објасни дека всушност Србија и политиката што ја води тамошниот режим е да ги задоволува сите и сите да ги прави среќни, односно додека се зборува за љубов кон Русија, трговците со оружје за Украина купуваат и од српски компании и со тоа остваруваат профит.

  Срце за Москва, долари за Киев“, рече Џебиќ.

  Кога станува збор за официјалната политика на Вучиќ, Џебиќ тоа го илустрирал вака: „Вучиќ е најсреќен ако може да запали руска цигара со запалка од Западна Европа“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img