More

  Американскиот нобеловец откри дека Трамп би можел да остане на власт и по завршувањето на мандатот

  spot_img

  Доколку поранешниот американски претседател Доналд Трамп освои втор мандат на ноемвриските избори, очекувајте тој да се обиде да остане на власт подолго од вообичаениот четиригодишен мандат, изјави добитникот на Нобеловата награда за економија Џозеф Стиглиц.

  „Начинот на кој тој им се восхитува на Путин и Кси, и на лидерот на Северна Кореја, Орбан, Болсонаро – сите овие државници кои се меѓу најодвратните лидери во светот – прави човек да мисли дека би сакал“ да остане на власт доколку биде реизбран. , изјави Стиглиц за Business Insider во април.

  „Единствено прашање е дали нашите институции се доволно силни да го спречат“, додаде тој.

  Моментално, можноста за освојување на втор мандат е многу реална за Доналд Трамп, кој оди доста добро во предизборните анкети, имајќи предност од 1,2% пред актуелниот претседател Џо Бајден, според анкетата на RealClearPolitics на 6 мај.

  Еден начин на кој би можел да се обиде да остане на власт е да се ослободи од ограничувањата на мандатот. Но, Стиглиц рече дека тоа е малку веројатно бидејќи тој ќе треба да добие три четвртини од државите да гласаат за уставниот амандман со кој се овластува укинувањето на 22-от амандман, кој моментално ги ограничува претседателите на два мандати.

  „Кога ќе видам колку е тешко да се донесе уставен амандман со кој ќе се укине забраната за повеќе од два мандата, таков потег изгледа речиси невозможен“, рече Стиглиц.

  Наместо тоа, поверојатно е Трамп да прогласи вонредна состојба во обид да ги одложи или откаже изборите, рече нобеловецот.

  „Ако имавме републиканско мнозинство во Сенатот и Конгресот и тој прогласи вонредна состојба, И со оглед на сегашниот „екстремен“ Врховен суд – кој ќе го спречи? Тоа е прашањето. И затоа сум загрижен“, изјави Стиглиц.

  „Да бидам јасен, секогаш можете да најдете причина за вонредна состојба“, продолжи тој. Секогаш можете да започнете војна и да кажете: „Тие ја започнаа“.

  Не е јасно колку би било реално такво сценарио. Извршната власт нема овластување да го одложи датумот на изборите, велат од Националниот уставен центар. Наместо тоа, Конгресот и државите ја имаат оваа власт.

  За промена на датумот на изборите преку Конгресот ќе биде потребно одобрение и од Сенатот и од Претставничкиот дом, а двата дома ќе треба да донесат нов датум за избори, тврди Националниот уставен центар.

  И покрај сегашната регулатива, обидот за одложување на изборите може да се сведе и на поединци од власта и нивниот апетит за одржување на постоечките процеси, заклучува Инсајдер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img