More

  Американската милијардерка ја елиминира втората тенисерка во светот

  spot_img

  Американканската тенисерла Ема Наваро направи мини-изненадување на Вимблдон елиминирајќи ја Коко Гоф од лондонскиот грен-слем. Втората тенисерка во светот беше совладана по само 76 минути со резултат 6:4, 6:3.

  – Имав план за игра, не функционираше. Морам да учам од вакви работи. Чувствував дека се подобрува, но не реагирав како што треба. Морам да работам многу, на форхенд и бекхенд – изјави Гоф по мечот.

  Коко Гоф подобро го започна мечот, направи брејк и имаше поволна стратна позиција, но Наваро возврати двојно и го приведе првиот период кон крајот. Клучниот брејк Наваро го направи во четвртиот гем и таа предност ја задржа до крајот.

  Нејзина следна ривалка на Вимблдон ќе биде Јасмин Паолини, финалистката од Ролан Гарос.

   

  Наваро, 17-та рангирана тенисерка на светската АТП листа, привлече внимание со своите резултати во Лондон, но нејзината приказна надвор од теренот е уште поинтересна.

  Ема е ќерка на Бен Наваро, успешен банкар и инвеститор, чие богатство се проценува на над 3,5 милијарди долари.

  Така, тенисерката која од тениските турнири има заработено нешто помалку од 2 милиони долари, всушност е побогата од Новак Ѓоковиќ (182 милиони), Рафаел Надал (134) и Роџер Федерер (130).

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img