More

  Ако сакате да го зголемите внесот на протеини, треба почесто да ги јадете овие намирници

  За сите оние кои сакаат да го зголемат внесот на протеини без да претеруваат со јаглени хидрати, можат да вклучат повеќе од некои од овие намирници во својата исхрана. Јадењето на овие намирници ќе ви помогне да имате избалансиран и здрав начин на живот, храна богата со протеини и ниска со јаглехидрати.

  Ракчиња

  Ракчињата се нискокалорична, високо-протеинска морска храна, богата со хранливи материи како селен и омега-3 масни киселини кои го поддржуваат здравјето на срцето и имунолошката функција. Околу 85 грама ракчиња содржи 20 грама протеини и без јаглехидрати.

  „Како и повеќето животински извори на протеини, ракчињата се речиси без јаглени хидрати. Исто така, тие имаат речиси нула грама масти“, вели диететичарот Дестини Муди. Тој објаснува дека јадењето ракчиња е одлично за здравјето на срцето и за контрола на тежината.

  Јајца

  Јајцата се одличен извор на протеини и може да се комбинираат на различни начини. „Она што ги прави јајцата различни од млечните извори на висококвалитетни протеини е тоа што тие се нискокалорични и немаат јаглехидрати, што ги прави одлични за вклучување во речиси секоја диета“, објаснува Муди.

  Едно големо јајце содржи 72 калории и шест грама протеини, пишува Eat This, Not That. Муди додава дека кога јадете јајца, не заборавајте да јадете и жолчка, која содржи повеќе од половина од содржината на протеини.

  туна

  Диететичарот истакнува дека „конзервираната туна е многу потценет извор на протеини со малку маснотии. Евтин е и не се расипува брзо, па го намалува непотребниот отпад од храна“. Туната е богат извор на омега-3 масни киселини, есенцијална хранлива материја која позитивно влијае на здравјето на срцето и мозокот.

  Околу 85 грама туна има приближно 132 калории и не содржи јаглехидрати. Туната е одличен избор за сите оние кои сакаат да го зголемат внесот на протеини без дополнителни калории.

  Бадеми

  Бадемите се јаткасти плодови богати со хранливи материи, протеини, здрави масти и растителни влакна. Муди истакнува дека „од сите обични јаткасти плодови што луѓето сакаат да ги грицкаат, бадемите имаат најголема содржина на протеини“. Дополнително, докажано е дека бадемите помагаат во намалувањето на штетните воспаленија во телото, со нивната содржина на витамин Е, кој е моќен антиоксиданс.

  Бадемите се единствената храна на листата која содржи некои јаглени хидрати. „Јади ова, не тоа“ известува дека 23 бадеми содржат 164 калории, шест грама протеини и шест грама јаглени хидрати.

  Лосос

  Диететичарката Џана Маси го издвои лососот. Тој истакнува дека „лососот е богат со омега-3 масни киселини и обезбедува околу 23 грама протеини на порција од 85 грама, што е одлично за здравјето на срцето и мозокот“.

  Тој додава дека лососот содржи „значителни количини на витамин Д и селен, кои се важни за функцијата на имунитетот, здравјето на тироидната жлезда, кардиоваскуларното здравје и менталната јасност“. Околу 85 грама лосос содржи нула грама јаглени хидрати, 17 грама протеини и има 177 калории.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img