More

  Ајкула ја расипа прославата на 4 јули во САД: Две лица повредени, едно потешко

  spot_img

  Нападите од ајкула ги прекинаа прославите на 4 јули на островот Јужен Падре во САД. Една ајкула, како што засега се претпоставува, нападнала две лица. Повредените се пренесени во болница, а еден од нив има сериозни повреди, соопштија локалните власти.

  Според АП, полицијата била повикана на напад на ајкула врз маж околу 11 часот, изјави службеничката во градот Јужен Падре, Ники Сото. На повредениот прво му била укажана помош од полицијата и пожарникарите.

  Одделот за паркови и диви животни во Тексас подоцна соопшти дека две лица се повредени во нападот на ајкулата, а уште две „налетале“ на ајкулата, но дека повредите не се сериозни.

  Едната од жртвите била пренесена во болница во Браунсвил, а другата е пренесена понатаму на лекување.

  Врз основа на извештаите на сведоците и сликите на социјалните мрежи, капетанот на рибарството, Крис Дауди, рече дека се верува дека е одговорна само една ајкула, долга околу 1,8 метри.

  На социјалните мрежи се појави и видео, а содржината може да биде вознемирувачка.

  Патрола на плажа, пожарникари и полиција патролираа на брегот, а по нападот летаа дронови, рече Сото.

  Последниот пријавен напад на ајкула во областа беше пред пет години, додаде Дауди.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img