More

  920 нови случаи на ковид-19, починати се 11 лица

  spot_img

  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: направени се 3.338 тестови, а регистрирани се 920 нови случаи на ковид-19: Скопје – 502, Битола – 54, Куманово – 48, Велес – 40, Тетово – 35, Прилеп – 31, Кавадарци – 27, Штип – 24, Кичево – 20, Струмица и Гостивар – по 18, Охрид – 16, Неготино – 14, Гевгелија – 12, Кочани – 11, Свети Николе и Крива Паланка – по 8, Струга – 7, Ресен – 5, Демир Капија, Виница и Дебар – по 4, Богданци и Кратово – по 3, Делчево – 2, Пробиштип и Радовиш – по 1.  Од вкупниот број на позитивни (920), регистрирани се 119 реинфекции.

  „Регистрирани сe 1.190 оздравени пациенти од: Скопје – 1.039, Куманово – 47, Битола – 32, Гостивар – 16, Штип – 13, Дебар – 9, Струмица – 7, Кочани и Ресен – по 5, Радовиш – 3, Велес, Кичево, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Тетово, Кавадарци, Неготино, Берово, Пробиштип и Кратово – по 1. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 11 починати лица: 6 починати лица од Скопје (61, 66, 67, 72, 78 и 83), 2 лица од Битола (66 и 88),  по едно од Охрид (91), Струмица (77) и Тетово (72). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови. Од вкупниот број на починати лица (n=11), 6 лица се целосно вакцинирани, кај 9 лица се регистрирани коморбидитети“, се вели во соопштението.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.846.264 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 287.016, бројот на оздравени пациенти е 267.134, на починати е 8.747, а бројот на активни случаи изнесува 11.135.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје 132306, Активни 6314
  Куманово 15728, Активни 470
  Битола 13728, Активни 519
  Прилеп 13259, Активни 362
  Тетово 13073, Активни 416
  Кавадарци 9778, Активни 447
  Гостивар 9214, Активни 234
  Велес 9031, Активни 331
  Охрид 8327, Активни 275
  Штип 7779, Активни 125
  Струмица 7687, Активни 239
  Кичево 5199, Активни 154
  Кочани 4853, Активни 112
  Струга 4551, Активни 111
  Гевгелија 4054, Активни 166
  Неготино 3484, Активни 171
  Свети Николе 2578, Активни 85
  Ресен 2497, Активни 65
  Радовиш 2424, Активни 88
  Крива Паланка 2310, Активни 66
  Делчево 1864, Активни 50
  Берово 1683, Активни 26
  Дебар 1552, Активни 22
  Валандово 1487, Активни 65
  Виница 1343, Активни 30
  Пробиштип 1274, Активни 13
  Богданци 966, Активни 53
  Кратово 914, Активни 24
  Крушево 858, Активни 14
  Демир Хисар 799, Активни 16
  Македонски Брод 677, Активни 34
  Демир Капија 526, Активни 18
  Македонска Каменица 519, Активни 7
  Пехчево 446, Активни 8
  Дојран 248, Активни 5
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img