4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Кристијан Нинески утринава го фати крстот во водите на Вардар меѓу 130 верници кои скокаа

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кристијан Нинески утринава го фати крстот во водите на Вардар меѓу 130 верници кои скокаа. Тој беше даруван од присутните и од архиепископот г.г.Стефан кој го нарече момчето „херој кој го извади крстот“.

– Со прекрасниот поздрав Бог се јави и со радосниот одговор Навистина се јави, христијанските народи на овој велелепен ден го потврдуваат своето непоколебливо верување дека Бог навистина се јавил во светот и дека светот му поверува, како што сведочи и светиот апостол Павле. Тоа јавување на Бога на реката Јордан, кое и денеска нè собра тука, на Вардар, нашиот македонски Јордан е најцелосното и најјасното јавување на Бога пред човечкиот род – кажа г.г. Стефан.Нинески го фати крстот и во 2019 и во 2020 година. Сите учесници кои денеска скокале биле полнолетни.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img