More

  6 совети за подобрување на здравјето на мажите

  spot_img

  Истражувањата покажаа дека помалку од половина од мажите сметаат дека нивното физичко, ментално и сексуално здравје е одлично или многу добро – но тие не мора да се задоволат со пониски нивоа на функционирање.

  „Иако е вистина дека стареењето предизвикува промени во нивото на хормоните и метаболизмот, погрешно е да се верува дека нема ништо што можете да направите со чувството на умор или недостаток на енергија и виталност“, вели д-р Брина Конор, лекар од Тексас, специјализиран за анти -стареење и регенеративна медицина и здравствен амбасадор за NorthWestPharmacy.com.

  „Има толку многу што може да се направи во оваа област за да се осигура дека старееме благодатно“.

  За месецот на машкото здравје, неколку лекари ги споделија со Fox News Digital вообичаените причини за слабата енергија. Тие споделија и совети како да се вратат на вистинскиот пат.

  1. Хормонална нерамнотежа или промени
  „Нивото на тестостерон природно се намалува како што стареат мажите, што може да придонесе за недостаток на енергија или чувство на замор“, рече Конор.

  Постарите мажи кои доживуваат знаци или симптоми на низок тестостерон можат да ги проверат нивните нивоа со лекар и да ги истражат опциите за третман.

  Во 2020 година, Американскиот колеџ за лекари препорача дека лекарите „треба да препишуваат тестостерон на мажи со низок тестостерон поврзан со возраста само за третман на сексуална дисфункција“.

  Хормонската терапија доаѓа со придобивки и ризици, па затоа мажите треба да разговараат со својот лекар за добрите и лошите страни, пишува New York Post.

  2. Недостаток на физичка активност
  Седентарен начин на живот може да биде директно поврзан со чувството на намалена енергија или виталност, според Конор.

  „Кога телото не вежба доволно, не ослободува ендорфини, невротрансмитери кои помагаат да се подобри расположението и да се намали стресот“, рече таа.

  „Кога има недостаток на активност, кардиоваскуларниот и мускулниот систем почнуваат да се декомпензираат, а телото исто така не добива доволно кислород, што може да доведе до чувство на замор.

  Марк Едвардс, фитнес тренер и консултант за исхрана во Minimalist Nutrition + Fitness со седиште во Токио, Јапонија, следи едноставна мантра со своите клиенти: движете се повеќе и зачувајте ги мускулите.

  „Вообичаен одговор од седечките поединци е: „Јас сум премногу уморен за да вежбам“, рече тој. „Па, причината поради која сте уморни е затоа што не се движите. Исто така, губењето на мускулната маса по 40-тата година е голем фактор за губење на виталноста“.

  „Тоа станува маѓепсан круг.

  Едвардс препорачува да започнете полека и постепено да ја градите рутината за вежбање.

  „Погрижете се, како што почнувате да се движите повеќе, да го вклучите тренингот со отпор во вашата рутина, по можност со професионален тренер или советник“, советува тој.

  „Колку повеќе вежбате, толку повеќе енергија ќе имате. Движењето е тајната состојка за поголема виталност, повеќе енергија и подолг, понезависен живот“.

  3. Недоволен сон
  „Квалитетниот сон е критичен за целокупното здравје, па затоа не е изненадувачки што недостатокот на сон може да придонесе за чувство на замор или намалена виталност“, рече Конор.

  „Покрај тоа што телото не добива доволно закрепнување за да ги задоволи своите физички потреби – што може да предизвика намалување на нивото на енергија – лошиот сон може да влијае и на менталната јасност, што доведува до тешкотии при донесување одлуки и чувство на ментална магла.

  Лошиот квалитет на сон е исто така голем фактор за прејадување, истакна Едвардс.

  „Истражувањата покажуваат дека апетитот значително се зголемува по лошиот сон.

  За да имате подобар ноќен сон, Едвардс препорачува да го исклучите паметниот телефон и другите уреди еден час пред спиење и да го имате последниот оброк пред 19 часот.

  „Каков е ефектот? Подобро управување со тежината и апетитот, повеќе енергија и подобар живот“.

  За повеќето здрави возрасни лица, се препорачуваат најмалку седум часа сон секоја вечер.

  4. Лоша исхрана
  Има причина за изреката „ти си тоа што го јадеш“, рече Конор.

  „Телото се храни со она што го внесуваме во него, а ако не добие витамини, хранливи материи или доволно протеини за да создаде соодветна енергија, тоа може да доведе до чувство на замор и недостаток на енергија и виталност.д-р. Сулања Мисра, основач на Misra Wellness во Лос Анџелес, препорачува чиста исхрана која е богата со хранливи материи, ниска во рафиниран шеќер, богата со влакна и умерена содржина на протеини.

  „Подготвувањето чисти, здрави оброци дома може да помогне да се подобри здравјето и да се зголеми енергијата и виталноста“, изјави таа за Fox News Digital.

  Мисра препорачува и пробиотици и пребиотици.

  „Студиите покажаа дека Lactobacillus rhamnosus (бактерии погодни за цревата) може да помогне да се намали воспалението, да се подобри здравјето на забите, да се зајакне расположението и да се подобри целокупното здравје на цревата“, рече таа.

  Секој маж е различен, но некои може да имаат корист од земање пептидни додатоци, кои се протеини составени од молекули на аминокиселини, рече Мисра.

  Се појавуваат повеќе студии за нивната улога во воспалението, спиењето, познанието и здравјето на цревата“.

  Секој што размислува да зема додатоци треба да се консултира со лекар за персонализирана проценка, додаде таа.

  5. Неконтролиран стрес
  Стресот може да биде предизвикан од ментални, физички и емоционални фактори, рече Конор, а исто така може да придонесе за лош сон, недостаток на физичка активност и/или лоша исхрана, создавајќи маѓепсан круг.

  „Кога телото доживува стрес, ослободува кортизол и адреналин, а со текот на времето, постојаното прекумерно ослободување на овие хормони може да биде ментално и физички исцрпувачко“, рече таа.

  Студиите исто така покажаа дека стресот може да го осиромаши телото од микронутриенти како што се витамините Б и магнезиумот, што го отежнува метаболизмот на протеините за енергија и сон, додаде таа.

  Вклучувањето на повеќе вежбање и подобар сон во вашата рутина ќе помогне да се намали нивото на нездрав стрес, се согласуваат експертите, заедно со користење на техники за управување со стресот, како што се медитација, јога или терапија.

  6. Занемарување на здравствената заштита
  Многу мажи прават грешка да не одат на лекар додека нешто не е „погрешно“, вели д-р Рич Џозеф, национален директор за медицина на перформанси во Restore Hyper Wellness во Остин, Тексас.

  „Мажите треба да ја направат превентивната грижа навика, а тоа вклучува редовни посети на медицински професионалец за годишни физички и крвни тестови“, изјави тој за Fox News Digital.

  „Можеме да поминеме децении без сериозен проблем, но таа проактивна, превентивна грижа го олеснува откривањето кога ќе се појави проблем бидејќи ја создадовме таа годишна база на податоци.

  Ова е особено важно за мажите кои влегуваат во доцните триесетти и раните четириесетти, рече Џозеф, кога честопати почнуваат да се појавуваат здравствени проблеми.

  Мажите особено треба да побараат лекарска помош доколку забележат губење на интерес за активностите во кои претходно уживале или доживеат значителна промена на тежината без напор, бидејќи тоа може да бидат симптоми на посериозен здравствен проблем, предупреди Конор.

  „Медицински професионалец може да помогне да се идентификува причината за недостаток на енергија и да се создаде индивидуализиран план за третман за потребите на пациентот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img