0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

БАЈДЕН: САД и сојузниците жестоко ќе одговорат на војната инвазија на Русија кон Украина!!!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Соединетите Држави и нивните сојузници ќе одговорат обединето и одлучно на „неиспровоцираниот и неоправдан напад на руските воени сили“ врз Украина, изјави американскиот претседател Џо Бајден откако се слушнаа експлозии во главниот град на Украина, Киев.

-„Претседателот Путин избра војна со предумисла која ќе донесе катастрофални загуби на животи и човечки страдања“, рече Бајден во изјавата објавена доцна во средата.

-„Само Русија е одговорна за смртта и уништувањето што ќе ги донесе овој напад. Светот ќе ја смета Русија одговорна“.

Бајден во четвртокот рече дека ќе објави дополнителни мерки што САД и нивните сојузници ќе ги наметнат на Русија.

Тој додаде дека ќе ја следи ситуацијата од Белата куќа пред да се сретне со своите колеги од Г7, група од седум напредни економии, рано во четврток.

Потоа, рече тој, „ќе разговара со американскиот народ“ за да ги објави последиците што САД, сојузниците и партнерите ќе ги наметнат на Русија за овој „непотребен чин на агресија против Украина и глобалниот мир и безбедност“.

Бајден рече дека Вашингтон, исто така, ќе се координира со сојузниците во НАТО „за да обезбеди силен, обединет одговор што ќе одвраќа каква било агресија против алијансата“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Безбедното чествување на Гоце Делчев во фокус на разговорите

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна...

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...
spot_img
spot_img
spot_img