More

  TAG

  Џо Бајден

  Бајден се соочува со сериозни обвиненија. Дали е вмешан во корупцијата на неговиот син?

  Претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, републиканецот Кевин Мекарти, минатата недела се закани дека ќе започне истрага за импичмент на американскиот претседател Џо...

  Бајден повторно промаши: Очигледно е дека Путин ја губи војната во Ирак

  Американскиот претседател Џо Бајден изјави во четвртокот дека рускиот претседател Владимир Путин ја губи војната во Ирак.Путин ја започна инвазијата против соседна Украина, а...

  Кампања на Бајден: Јутјуб е „невнимателен“ за следење на лажни вести

  Кампањата за реизбор на американскиот претседател Џо Бајден во вторникот рече дека одлуката на компанијата YouTube Alphabet Inc да престане да следи лажни тврдења...

  Бајден: Постигнат е договор за зголемување на лимитот за задолжување, сега на ред е Конгресот

  Американскиот претседател Џо Бајден потврди во неделата дека тој и републиканскиот лидер на Претставничкиот дом Кевин Мекарти постигнале договор за подигање на плафонот на...

  Американската влада избегна банкрот, беше постигнат договор за зголемување на лимитот на јавниот долг

  Американскиот претседател Џо Бајден и лидерот на републиканското конгресно мнозинство Кевин Мекарти по многу мака постигнаа начелен договор за зголемување на лимитот на американскиот...

  Бајден ја откажа посетата на Австралија – поради приближувањето на плафонот на американскиот долг

  Развојната криза околу плафонот на американскиот долг го натера американскиот претседател Џо Бајден во вторникот да ги одложи плановите за посета на Папуа Нова...

  Џо Бајден: Добро го познавам Трамп, тој е опасност за демократијата

  Американскиот претседател Џо Бајден изјави во средата, еден ден откако ја објави својата кандидатура за претседателските избори во 2024 година, дека можеби не е...

  Џо Бајден ја објави својата кандидатура за претседател на САД, еве кој друг е во трка

  Американскиот претседател Џо Бајден во понеделникот изјави дека планира да се кандидира и на изборите следната година, но дека се уште не е подготвен...

  Бајден на шега му одговори на британски новинар: „BBC? Јас сум Ирец“

  Кога еден британски новинар еднаш го праша Џо Бајден за интервју, американскиот претседател одговори со шега: „BBC? Јас сум Ирец“.80-годишниот Бајден, вториот католички претседател...

  Бајден предупреди на можната опасност од вештачката интелигенција

  Американскиот претседател Џо Бајден на состанокот со советниците во вторникот предупреди за можната опасност од брзо развивање на вештачка интелигенција. Одговарајќи на новинарско прашање за...

  Latest news