8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Загриженоста за употребата на хемиско оружје расте, а Путин и Лукашенко се среќаваат

НАЈЧИТАНО

Руската инвазија на Украина трае веќе 48 дена. Пентагон предупреди дека Русите собираат сили околу Донбас, а Украина во понеделникот вечерта ја обвини руската војска за употреба на хемиско оружје. Во Москва се одржа средба меѓу австрискиот канцелар Карл Нехамер и Владимир Путин, а Русите реагираа на протерувањето на дипломатите од Хрватска.

Рускиот и белорускиот претседател Владимир Путин и Александар Лукашенко денеска ќе разговараат за војната во Украина.

08:48
Договорени се девет хуманитарни коридори
Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук изјави дека за денеска се договорени девет хуманитарни коридори за евакуација на цивили.

Ова го вклучува коридорот од Мариупол, иако граѓаните мора да користат лична регистрација.

Ројтерс пренесува дека Верешчук објавил дека пет од деветте коридори се наоѓаат во областа Луганск на истокот на земјата, за кои властите рекоа дека се под силно гранатирање.

08:30 часот
Се повеќе докази за сексуални злосторства
Портпаролката за човекови права на Украина, Људмила Денисова рече дека тие снимиле ужасни сексуални злосторства извршени од руски војници во Буча и на други места, вклучително и случај во кој жени и девојки биле држени во подрум 25 дена, објави Њујорк Тајмс во извештајот. крв во вените.

Девет од тие 25 жртви се бремени, рече Денис.

Обединетите нации добиваат се повеќе извештаи за силување и сексуално насилство во Украина и повикаа на истрага за насилството врз жените и поголема заштита на украинските деца.

08:23
Стотици илјади рудници на север
Украинските власти ги предупредуваат граѓаните да не се приближуваат до областите околу Харков, кои ги означиле како минирани, пренесува Гардијан.

Претседателот Володимир Зеленски рече дека има стотици илјади опасни предмети на северот на земјата, вклучувајќи мини и неексплодирани убојни средства што ги оставиле Русите во регионите од кои тие се повлекле.

08:18 часот
Напади на Луганск вечерва
Гувернерот на Луганската област Серхи Хаидаи изјави дека Русите синоќа го ракетираат Луганск. Според него, нападнати биле градовите Северодонецк, Лисичанск, Кремина, Новодружск и Рубижне.

Во нападот едно лице загина, а три се повредени.

 

07:58
Повеќе од 6.000 наводни воени злосторства
Се истражуваат повеќе од 6.000 наводни воени злосторства извршени од руската војска во Украина, соопшти државното обвинителство.

Пријавени се вкупно 6.036 случаи, а пријавени се 186 деца убиени во војната.

 

07:51
Ќе се интензивираат борбите на исток
Според новиот извештај до британското Министерство за одбрана, борбите во источна Украина ќе се интензивираат во следните две или три недели. Тие објавија дека руските напади ќе се концентрираат на позициите околу Доњецк и Луганск, и околу Херсон и Миколаев, а се очекува уште еден напад врз Краматорск.

Во извештајот, исто така, се вели дека руските сили продолжуваат да се повлекуваат од Белорусија за да распоредат сили на позиции на исток.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО