25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Скокна цената на нафтата на азиските берзи!!

НАЈЧИТАНО

На азиските берзи во петокот се тргува внимателно, по два дена силен раст на цените на акциите, додека доларот дополнително ослабна во однос на кошницата валути, а цената на нафтата порасна втор ден по ред.

Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без Јапонија, беше во минус од 0,6 отсто околу 7 часот наутро, но благодарение на силниот раст во претходните два дена, тој е на пат за неделна добивка од околу 3 отсто.

Берзанскиот индекс Никеи утринава порасна за 0,5 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Австралија и Шангај пораснаа меѓу 0,2 и 0,6 отсто. Во Хонг Конг, пак, тие паднаа за околу 1,5 отсто.

Во последните денови, азиските берзи значително пораснаа благодарение на пораките на кинеските власти за новите стимулативни мерки за забавување на растот на втората по големина економија во светот.

Најмногу скокна индексот на берзата во Хонг Конг, бидејќи цените на акциите во технолошкиот сектор нагло закрепнаа по неодамнешниот остар пад.

Но, утринава се тргува со поголема претпазливост поради зголемениот број новозаразени со коронавирус во Кина, но и поради обновениот раст на цените на суровините, што може да ги зајакне и онака силните инфлациски притисоци.

Така, цената на нафтата повторно значително расте бидејќи трговците се плашат од прекини во испораките од Русија поради војната во Украина.

Од друга страна, поддршка за пазарите даде и веста за позитивниот развој на мировните преговори меѓу Русија и Украина, иако двете страни велат дека нивните позиции се уште се многу далеку.

Инвеститорите беа охрабрени и од вчерашниот раст на берзанските индекси на Волстрит трет ден по ред.

Ова се должи, меѓу другото, на исплата на достасаните обврски на Русија за обврзниците. Имено, два извори потврдиле за Ројтерс дека Русија ги платила доспеаните обврски, во долари, со што избегнала банкрот, односно неможност да ги плати должничките обврски.

Пазарот го поткрепува и фактот што е отстранета неизвесноста во однос на монетарната политика на американската централна банка.

Во средата, ФЕД ја зголеми основната каматна стапка за прв пат од 2018 година, за 0,25 процентни поени, а со цел да ја ограничи инфлацијата, која достигна највисоко ниво во последните 40 години, централните лидери проценуваат дека каматната стапка може да заврши на крајот на година изнесуваат меѓу 1,75 и 2 отсто.

Иако тие каматни стапки се малку повисоки од очекуваните и иако ФЕД ги намали проценките за економскиот раст на САД оваа година од претходните 4 на 2,8 отсто, инвеститорите беа смирени од коментарот на претседателот на ФЕД Џером Пауел дека економијата е доволно силна за да го издржи тој интерес. зголемување на стапката..

„Од почетокот на јануари, на пазарот владее значителен песимизам и ми се чини дека инвеститорите сега се внимателни оптимисти. Тие прифатија дека каматните стапки мора да се зголемат поради високата инфлација, немаше негативни изненадувања во пораките на ФЕД, а коментарите на Пауел имаа позитивен ефект“, изјави Мајкл Џејмс, директор на Wedbush Securities.

Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

На девизните пазари, пак, вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна, па индексот на доларот е на пат кон првата неделна загуба во последните шест недели.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, се движи околу 98,11 поени, додека вчера во ова време беше 98,40 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута е стабилен на околу 118,75 јени, како што беше вчера во овој момент.

Но, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,1095 долари, додека вчера во овој момент беше 1,1025 долари.

Благодарение на тоа, еврото неделава е на пат да порасне во однос на доларот за 1,7 отсто.

Цените на нафтата, пак, растат втор ден по ред, по корекцијата на почетокот на неделата.

Вчера нафтата поскапе за повеќе од 8 отсто, а утринава цената на барелот на лондонскиот пазар зајакна за дополнителни 2,33 отсто, на 109,15 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 2,56 отсто на 106,52 долари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО