More

  105 новозаразени од ковид-19 се регистрирани во последното деноноќие, нема починати пациенти

  spot_img

  105 новозаразени од ковид-19 се регистрирани во последното деноноќие, нема починати пациенти, информираат од Министерство на здравство.

  Направени се 735 тестови, а регистрирани се 105 нови случаи на ковид-19: Скопје – 78, Битола – 9, Прилеп – 3, Куманово, Тетово, Кавадарци, Охрид, Струмица и Штип – по 2, Кичево, Берово и Кратово – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 22 реинфекции. Регистрирани сe 49 оздравени пациенти.

  Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин, не се регистрирани починати лица.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.168.892 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.880, бројот на оздравени пациенти е 332.855, на починати е 9.534 а бројот на активни случаи изнесува 491.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img