More

  125 заболени, 1 починат – Во Скопје има 302 активни случаи, а во 10 града ниту еден заболен

  spot_img

  Сто триесет и пет лица се регистрирани како заболени од ковид во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство.

  Направени се 1.661 тестови, а регистрираните нови случаи на ковид-19 се во: Скопје – 65, Битола – 19, Ресен – 8, Тетово – 6, Гостивар, Охрид и Струмица по 4, Кавадарци, Гевгелија, Делчево, Берово и Валандово по 3, Куманово и Струга по 2, Велес, Кичево, Кочани, Неготино, Виница и Кратово по 1.

  Од вкупниот број позитивни (135), регистрирани се 13 реинфекции. Регистрирани сe 85 оздравени пациенти.

  Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин дополнително регистрирано е едно починато лице од Охрид (78), починато во болнички услови на 02.05.2022 година.

  Досега во земјата се дијагностицирани 309.925 лица, бројот на оздравени пациенти е 300.021, на починати е 9.283, а бројот на активни случаи изнесува 621. Во Скопје има 302 активни случаи, а во десет града нема ниту еден заболен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img