More

  10 половни автомобили кои ќе поскапат: Ако ги имате, не ги продавајте

  spot_img

  10 половни автомобили кои ќе поскапат: Ако ги имате, не ги продавајте
  Експерти од регистарот за историја на автомобили „Car vertical“ го анализираа автомобилскиот пазар и составија листа од десет автомобили кои не треба да ги продавате бидејќи нивната вредност само ќе се зголемува.

  Alfa Romeo GTV (1993 – 2004)

  Дизајнерските експерти во Alfa Romeo, кои отсекогаш сакале смели и необични дизајнерски решенија, уште еднаш го потврдија овој пристап со Alfa Romeo GTV. Како и повеќето купеа за сите временски услови, био Alfa Romeo GTV е достапен со мотор со четири или шест цилиндри. Иако моделот со четири цилиндри беше познат по својата агилност, највредната верзија на GTV беше опремена со брилијантниот шестцилиндричен мотор „Buso“. Моторот кој стана адут на Alfa Romeo е главната причина за значителното зголемување на цената на овој автомобил. Иако вредноста не расте толку брзо како нејзините германски колеги, добро сочуваните примероци денес се продаваат за повеќе од 30.000 евра.

  Audi V8 (1988 – 1993)

  Денес, Audi A8 е широко признат како технички и инженерски врв на овој бренд. Сепак, уште пред да се појави седанот Audi A8, Audi V8 беше привремено најпрепознатливиот производ на компанијата. Елегантниот седан беше достапен само со V8 мотор, што го издвојуваше од другите тешки временски автомобили. Некои од помоќните модели имаа и шестстепен мануелен менувач. Audi V8 можеби не импресионираше толку многу како BMW Серија 7 или престижниот Mercedes-Benz S-Class, но имаше свои посебни квалитети. Audi V8 денес ги постави темелите на компанијата, премиум производител на автомобили кој директно им конкурира на BMW и Mercedes. Audi V8 е многу поретко од неговите конкуренти, но не е изненадување што вредноста на овој луксузен автомобил почна да расте.

  BMW 540i (1992 – 1996)

  Со децении, серијата 5 е лидер во класата на луксузни лимузини. Сепак, генерацијата E34 успеа да заземе средна позиција помеѓу постарите и поскапите E28 и E39, која сè уште го доживува својот врв. Варијантата со осум цилиндри беше достапна само неколку години. Како резултат на тоа, тој е значително поретко во Европа и САД во споредба со BMW M5. Покрај тоа, моќта на моделот V8 беше многу слична со онаа на BMW M5. Најдобриот аспект на овој модел е неговата прифатлива цена; додека вредноста на М5 е значително зголемена, 540i е многу поевтин или овој тренд нема да трае.

  Jaguar XK (1996 – 2006)

  Jaguar Iks K 8, кој дебитираше во деведесеттите, се произведува како купе или кабриолет. Тој нудеше различни нивоа на моќност и удобност на моторот за да ги задоволи различните сопственици на X K. Jaguar X K 8 bio е еден од првите модерни Jaguar кои поставуваат високи стандарди во однос на квалитетот, технологијата и другите вредности. Помеѓу 15.000 и 20.000 евра треба да се издвојат за добро сочуван пример. Jaguar X K-R, кој е многу баран од ентузијастите на автомобили, чини уште повеќе.

  Land Rover Defender (Серија I, Серија II)

  Land Rover не го криеше фактот дека првите генерации на теренецот Defender беа развиени како мултифункционални и практични возила за земјоделците. Неговиот едноставен дизајн и способноста да се надминат сите пречки го направија Land Rover Defender исклучително способен теренски теренец. Денес, вредноста на сериите I и II може да изненади многумина. На пример, теренците кои преживеале се, и добро и лошо, чинат околу 15.000 евра, додека оние кои се реставрирани или се во одлична состојба вредат повеќе од 30.000 евра.

  Mercedes-Benz E300, E320, E420 (1992 – 1996)

  За време на своето релативно долго производство, Mercedes-Benz објави повеќе од два милиони автомобили W124 на пазарот. Некои завршија во отпад, а други се уште даваат знаци на живот. Внимателно одржуваните модели вредат цело богатство. Секако, највредните модели W124 се означени како 500E или E500 (во зависност од годината на производство). Сепак, моделите E300, E320 и E420 исто така имаат потенцијал да станат вредни за колекционерите.

  Saab 9000 CS Aero (1993 – 1997)

  Ахиловата пета на Volvo отсекогаш била Saab. Во овој модел безбедноста на патниците е приоритет или истовремено обезбедува шарм и моќ благодарение на импресивните турбо полначи. Saab 9000 CS Aero е повеќе од само седан со средна големина. Беше претставен во моментот на производниот циклус и се смета за врв на серијата Saab 9000 во последната година. Имаше и точка која во овој случај го означуваше местото на едно поглавје. Saab 9000 CS Aero е, како што може да се очекува, доста редок автомобил овие денови. Иако Saab не го објави точниот број на произведени модели, овој модел може да биде добра инвестиција.

  Toyota Land Cruiser (J80, J100)

  Тојота отсекогаш сакала автомобилите и нивните сопственици да зборуваат сами за себе, но до ден денес сите се согласуваат дека Toyota Land Cruiser е еден од најдобрите теренци во светот. Иако го делат истото име, овие два модели имаат повеќе технички и технолошки разлики отколку што мислите. J80 успеа лесно да се поврзе и секојдневната практичност, додека J100 беше значително полуксузен и дизајниран за подолги патувања, дали го имаше истиот талент за теренски пат. Големиот број атрактивни карактеристики им овозможуваат на сопствениците на теренците J80 и J100 да уживаат во исклучителна вредност. Дури и примероците што ги виделе најтешките и оддалечените делови на светот можат да вредат и до 40.000 евра.

  WV Corado VR6 (1991 – 1995)

  Во последните неколку децении, Фолксваген понуди многу препознатливи, ако не и секогаш вредни автомобили. Исклучок може да биде Volkswagen Corado VR6. Необичниот дизајн и извонредниот мотор сигурно ќе ве натераат да се запрашате зошто толку малку луѓе го купиле овој автомобил во раните деведесетти. Volkswagen Korado не беше толку популарен како Opel Kalibra тогаш, дали е тоа предност денес? Вредноста на верзијата со шестцилиндричен мотор значително порасна во последните години, но се очекува овој тренд да продолжи.

  Volvo 740 Turbo (1986 – 1990)

  Во осумдесеттите години, Volvo 740 Turbo беше доказ дека досадниот автомобил што ќе го возат вашите родители може да биде брз како Porsche 924. Флексибилноста и способноста на Volvo 740 Turbo да комбинира практичност со исклучителни перформанси го прават извонреден пример за автомобил чија вредност ќе расте. Се предвидува дека овој тренд ќе продолжи, особено во наредните години.

  Станува збор за автомобили кои станаа вистински скапоцени камења на пазарот на половни автомобили, привлекувајќи го вниманието на колекционерите и љубителите на постарите модели. Нивната вредност не е само во нивната возраст, туку и во нивната реткост, карактеристики и дизајн што ги издвојува од другите возила на нивното време. Купувањето на овие автомобили може да биде паметна инвестиција за оние кои ја разбираат нивната вредност и потенцијал за раст на цените во иднина, пишува N1 Sarajevo.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img