More

  Ердоган го покани Маск да изгради фабрика за Тесла во Турција

  spot_img

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го покани извршниот директор на Tesla, Илон Маск, да изгради фабрика за Tesla во Турција, објави Anadolu Agency на платформата на социјалните мрежи X.

  Ердоган му ја кажал поентата на Маск за време на состанокот во Турската куќа, облакодер во близина на Обединетите нации во Њујорк, објави турската државна новинска агенција во неделата навечер.

  Маск во понеделник во Калифорнија треба да се сретне и со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Маск на платформата X објави дека нивните разговори ќе се фокусираат на технологијата за вештачка интелигенција.

  Ердоган престојува во САД за да присуствува на 78-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации.

  Во август, Тесла изрази интерес за изградба на фабрика во Индија која ќе произведува евтини електрични возила (ЕВ).

  Тесла има шест фабрики и гради седма во Мексико во северната држава Нуево Леон, дел од напорите на производителот на електрични автомобили да го прошири своето глобално присуство.

  Маск во мај изјави дека производителот на автомобили најверојатно ќе избере локација за новата фабрика до крајот на оваа година.

  Покрај управувањето со Tesla, Маск ја купи и платформата X, порано позната како Twitter, за 44 милијарди долари во 2022 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img