More

  1.722 нови случаи на ковид-19, починаа 25 лица

  spot_img

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 4.939 тестови, а регистрирани се 1.722 нови случаи на ковид-19: Скопје – 1.011, Кавадарци – 85, Куманово и  Битола – по 83, Прилеп – 51, Тетово и Велес – по 50, Гостивар – 37, Валандово – 30, Охрид и Кичево – по 26, Радовиш – 22, Гевгелија – 21, Струмица – 20, Неготино – 19, Струга – 17, Кочани – 13, Делчево и Богданци – по 12, Крива Паланка – 11, Ресен – 9, Штип – 5, Свети Николе – 4, Берово, Дебар, Виница, Кратово, Демир Хисар и Пехчево – по 3, Дојран – 2, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод, Македонска Каменица и Демир Капија – по 1.

  „Од вкупниот број на позитивни (1.722), регистрирани се 250 реинфекции. Регистрирани сe 1.942 оздравени пациенти од: Скопје – 663, Битола – 250, Кавадарци – 151, Куманово – 106, Тетово – 82, Кичево – 64, Прилеп – 62, Велес – 61, Гевгелија – 51, Струмица – 50, Ресен – 45, Неготино – 43, Гостивар – 42, Охрид – 33, Струга – 27, Радовиш – 22, Штип – 21, Кочани – 20, Крушево – 19, Валандово и Свети Николе – по 18, Богданци – 16, Делчево и Крива Паланка – по 15, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 8, Берово – 6, Дојран и Демир Капија – по 5, Кратово – 4, Дебар, Виница и Пробиштип – по 3, Пехчево – 2, Демир Хисар – 1. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 16 починати лица: 6 починати лица од Скопје (61, 72, 73, 75, 79 и 88), и по едно починато лице од Битола (69), Велес (68) Делчево (71), Демир Хисар (80), Крива Паланка (85), Неготино (65), Радовиш (78), Струга (64), Струмица (65) и Тетово (83). Од пријавените лица, 15 се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 9 починати лица, Скопје (2), Охрид (2), Богданци (2), Свети Николе (1), Делчево (1) и Кочани (1). Починатите се на возраст од 47 до 92 години. Од пријавените лица пет лица се починати во болнички услови и четири лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 23.01.2021 – 05.02.2022“, се вели во соопштението.

  Од вкупниот број на починати лица (n=25), 7 лица се целосно вакцинирани, а кај 23 лица се регистрирани коморбидитети.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.826.611 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 280.594, бројот на оздравени пациенти е 259.898, на починати е 8.624, а бројот на активни случаи изнесува 12.072.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје 128809, Активни 6859
  Куманово 15413, Активни 530
  Битола 13415, Активни 629
  Прилеп 13047, Активни 323
  Тетово 12815, Активни 388
  Кавадарци 9528, Активни 494
  Гостивар 9059, Активни 256
  Велес 8808, Активни 330
  Охрид 8209, Активни 278
  Штип 7684, Активни 157
  Струмица 7535, Активни 289
  Кичево 5106, Активни 146
  Кочани 4784, Активни 143
  Струга 4498, Активни 106
  Неготино 3367, Активни 175
  Свети Николе 2520, Активни 80
  Ресен 2452, Активни 76
  Радовиш 2380, Активни 118
  Крива Паланка 2270, Активни 65
  Делчево 1839, Активни 67
  Берово 1662, Активни 12
  Дебар 1535, Активни 31
  Валандово 1458, Активни 99
  Виница 1321, Активни 31
  Пробиштип 1267, Активни 15
  Богданци 949, Активни 71
  Кратово 903, Активни 27
  Крушево 845, Активни 12
  Демир Хисар 792, Активни 27
  Македонски Брод 661, Активни 25
  Македонска Каменица 516, Активни 14
  Демир Капија 509, Активни 17
  Пехчево 441, Активни 10
  Дојран 243, Активни 7
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img