More

  Зошто ни е потребен магнезиум?

  spot_img

  Ако не внесувате 300 до 400 милиграми магнезиум дневно, вашето тело може да почне да реагира на недостаток на овој суштински минерал.

  Магнезиумот е клучен минерал кој има мноштво улоги во човечкото тело, влијаејќи на различни физиолошки процеси неопходни за целокупното здравје и благосостојба. Од поддршка на здравјето на коските до регулирање на мускулната функција и енергетскиот метаболизам, исхраната богата со магнезиум е од суштинско значење за одржување на оптимално здравје, пренесува timesofindia.com.

  1) Магнезиумот е вклучен во повеќе од 300 хемиски реакции во телото

  Една од неговите примарни улоги е во енергетскиот метаболизам, каде што учествува во синтезата на АТП, енергетската валута на клетките. Покрај тоа, магнезиумот игра клучна улога во мускулната контракција и релаксација, што го прави неопходен за правилното функционирање на мускулите, вклучувајќи го и срцевиот мускул. Исто така, магнезиумот е вклучен во преносот на нервите, синтезата на протеините и одржувањето на стабилни нивоа на шеќер во крвта.

  2) Недостатокот на магнезиум може да ги ослаби вашите коски

  Иако калциумот често е во центарот на вниманието, магнезиумот е исто толку важен за формирање и густина на коските. Магнезиумот помага во регулирањето на нивото на калциум во телото и помага да се претвори витаминот Д во неговата активна форма, која е неопходна за апсорпција на калциум во коските. Затоа, обезбедувањето соодветен внес на магнезиум е од суштинско значење за одржување силни и здрави коски.

  3) Магнезиумот игра важна улога во работата на срцето

  Магнезиумот помага во регулирањето на крвниот притисок со опуштање на крвните садови, што го намалува отпорот и овозможува крвта да тече послободно. Магнезиумот исто така го поддржува срцевиот ритам и ги спречува аритмиите со тоа што влијае на движењето на јоните низ клеточните мембрани во клетките на срцевиот мускул. Истражувањата покажаа дека ниските нивоа на магнезиум се поврзани со зголемен ризик од хипертензија, срцеви заболувања и мозочен удар.

  4) Важната улога на магнезиумот во одржувањето на менталното здравје

  Магнезиумот делува како кофактор за ензимите кои се вклучени во синтезата и регулацијата на невротрансмитери, кои влијаат на расположението, одговорот на стресот и когнитивната функција. Соодветното ниво на магнезиум е поврзано со намален ризик од депресија, анксиозност и други нарушувања на расположението. Понатаму, недостатокот на магнезиум е поврзан со состојби како што се мигрена и несоница, што ја нагласува неговата важност за невролошкото здравје.

  5) Магнезиумот помага во контракција и релаксација на мускулите

  Магнезиумот делува како кофактор за АТП, примарен извор на енергија за мускулна контракција и го регулира протокот на јони на калциум, кои се неопходни за мускулната контракција. Исто така е вклучен во синтезата на протеините и одржувањето на балансот на електролити во мускулните клетки. Соодветното ниво на магнезиум поддржува правилна мускулна функција, координација и сила. Недостатокот на магнезиум може да доведе до мускулна слабост, грчеви, грчеви и пониски перформанси.

  6) Што предизвикува недостаток на магнезиум?

  И покрај важноста на магнезиумот, многу луѓе не добиваат доволно од овој витален минерал. Неколку фактори придонесуваат за недостаток на магнезиум, вклучувајќи лош избор на исхрана, осиромашување на почвата, одредени медицински состојби, лекови и фактори на начин на живот, како што се прекумерно консумирање алкохол и хроничен стрес. Покрај тоа, големиот внес на преработена храна и рафинирани зрна, кои содржат малку магнезиум, дополнително го влошуваат проблемот.

  7) Каде е магнезиумот?

  Храната богата со магнезиум вклучува лиснат зелен зеленчук (како спанаќ и кељ), јаткасти плодови и семки (како бадеми, индиски ореви и семки од тиква), цели зрна (како кафеав ориз и киноа), мешунки (како грав и леќа) и одредени овошја (како што се бананите и авокадото). Вклучувањето на оваа храна во вашата исхрана може да помогне да се обезбеди соодветен внес на магнезиум.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img