More

  Зошто колагенот е толку пофален и што прави за вашето здравје и убавина?

  spot_img

  Колагенот може да биде доста ефикасен во телото и може да помогне при многу процеси, но има некои работи со кои не може да ви помогне.

  Колагенот е прилично популарен додаток во исхраната што многу луѓе го земаат од различни причини. Се продава во форма на прав и капсули, а може да се добие и од супа од коски.

  Зошто колагенот е толку пофален?
  Колагенот има важна функција во телото, бидејќи игра улога во изградбата на многу ткива: коски, ‘рскавица, кожа, коса, очи, дигестивниот систем… Бидејќи колагенот не е многу евтин, важно е да се знае што е можните последици од редовното внесување се.

  Кои се добрите ефекти на колагенот?
  Прво, да ги погледнеме можните позитивни ефекти од редовното земање на колаген.

  Тоа помага да се замени она што го губиме како што старееме
  Што значи? Колагенот е еден вид „лепак“ кој го држи вашето тело заедно и сочинува до 30 проценти од протеинот во вашето тело.

  Добрата вест е што ние самите создаваме колаген, но со текот на годините овој процес полека престанува.

  Ова започнува околу 30-тата година од животот, кога телото почнува да произведува многу помалку колаген. Со додаток во исхраната, можете да го замените она што на телото почнува да му недостасува како што старее и генерално да го поддржувате вашето здравје.

  Одложени знаци на стареење
  Не, нема да го избегнете стареењето, но можете да ги успорите првите знаци со редовно земање на колаген.

  Токму затоа е толку популарен додаток, бидејќи помага да се задржи влажноста, ја подобрува еластичноста на кожата, ја зголемува густината на колагенските влакна… Нема да направите чудо, но можете да се грижите за младешкиот изглед.

  Помалку болки во зглобовите
  Болката во зглобовите на крајот ќе ве принуди да престанете да се движите, што е лошо за здравото стареење. Во тоа може да ви помогне колагенот, кој го поддржува сврзното ткиво, кое го чувствувате како ублажување на болката за време и по вежбањето, а со текот на времето може дури и целосно да исчезне.

  Бонус ефект е обновување на ‘рскавицата и антиинфламаторно дејство. Ако токму поради ова сте прекинале со редовните спортски активности, обидете се да пиете колаген и да видите дали болката се намалува.

  Подобра функција на цревата
  Колагенот е дел од сврзното ткиво кое го сочинува дебелото црево и дигестивниот тракт, така што може да ги поддржи и воспалителните дигестивни состојби како што се раздразливото црево и други.

  Пациентите обично имаат пониско ниво на колаген, па можат да си помогнат со капсули и на тој начин да ги ублажат симптомите на болеста. Сепак, колагенот нема да ја излечи состојбата и не е замена за лековите и негата што им е потребна на пациентите, пренесува City Magazine.

  Ја подобрува работата на срцето
  Се вели дека колагенот помага во зајакнувањето на ѕидовите на крвните садови, намалувајќи го ризикот од артериски заболувања.

  Исто така, може да го подобри нивото на холестерол и да го намали ризикот од други срцеви заболувања. Измешајте го во шолја кафе и не заборавајте дека редовното вежбање го подобрува и здравјето на срцето. Не се потпирајте само на колаген.

  Што не може колагенот?
  И покрај сите придобивки, еве нешто што не можете да го очекувате од колагенот: губење на тежината. Доколку сакате да се храните здраво, менито треба да содржи доволно протеини. Тие помагаат да се изгради мускул, односно ткиво кое е метаболички поактивно од мастите, што значи побрз метаболизам.

  Но, тука не можете да се потпрете на колаген. Ако додатокот во исхраната е единствената промена во вашите навики во исхраната, нема да ја постигнете целта.

  Треба да ги прекинете и навиките како утрински кроасани со кафе, парче пица за ручек, слатки и слично и да додадете редовно вежбање во вашиот ден. Тој час што ќе го поминете еднаш неделно во теретана, за жал, нема да биде доволен. А во другите денови барајте активности кои ќе ве релаксираат и ќе ви дадат ново снабдување со енергија.

  Така, колагенот може да ви помогне да изгубите тежина, но тоа е само мал дел од процесот што претстои.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img