More

  Зошто Кејт Мидлтон го доби иконскиот прстен, но принцот Хари го наследи?

  spot_img

  Иконскиот веренички прстен го наследи принцот Хари. Па зошто Меган Маркл не го доби?

  Пред принцот Вилијам да ја запроси својата долгогодишна девојка Кејт Мидлтон, тој го однел синот веренички прстен на неговата покојна мајка принцезата Дијана во Кенија – но дали знаевте дека тој не бил секогаш наменет за војвотката од Кембриџ?

  Двојката ја објави својата свршувачка на 16 ноември 2010 година, при што Кејт покажа сентиментален прстен од сафир и дијамант со соодветен син фустан. Вилијам зборуваше за изборот на прстен во интервју со Том Бредби. „Тој е многу посебен за мене и Кејт е многу посебна за мене сега“, рече тој и додаде: „Добро е што се заедно. Сакам да се погрижам мајка ми да не го пропушти денешниот ден“.

  По смртта на принцезата од Велс, нејзините синови, принцот Вилијам и принцот Хари, наследија некои посебни парчиња накит од нивната покојна мајка. Иконскиот прстен го избра Хари, па би можело да и го подари на својата сега сопруга Меган Маркл.

  Нашироко се пишува дека како што напредувала врската на Вилијам со Кејт, Хари донел одлука да му го даде прстенот на својот постар брат за запросувањето. Очигледно му се допаднала идејата свршеничкиот прстен еден ден да седне на тронот.

  Поранешниот комерленик на Дијана, Пол Бурел, во документарниот филм на Амазон Прајм „Приказната за Дијана“ објави дека на двете момчиња им била дадена можност да чуваат предмет што и припаѓал како спомен кога таа умрела. Под следната фотографија прочитајте што избрале.

  Пол се сеќава дека Вилијам рекол: „Би сакал часовникот Картие на мама, оној што ѝ го подари дедо Спенсер за нејзиниот 21 роденден“, додека принцот Хари сакаше да го задржи свршеничкиот прстен.

  Пол се присети дека принцот Хари еднаш рекол: „Се сеќавам кога бев мало момче ја држев мајка ми за рака и тој прстен секогаш ме повредуваше затоа што беше толку голем“, па имаше сентиментално значење за него.

  Кејт всушност го наместила прстенот, кој некогаш и бил свршенички прстен, бидејќи бил преголем за нејзиниот прст.

  Така, како што се испостави, Меган Маркл би можела да биде среќната што ќе го носи иконскиот прстен на принцезата Дијана – но таа не била наменета да биде.

  Дарежливоста и сентименталноста на принцот Хари оттогаш се рефлектираа во изборот на вереничкиот прстен на Меган. Нејзиниот посебен прстен има неколку дијаманти, секој специјално избран од принцот; централниот дијамант е од Боцвана, каде парот претходно одмораше заедно, а другите два дијаманти се од личната колекција на неговата покојна мајка.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img