More

  Жестоки борби во Појасот Газа и во Рафах, САД предупредуваат на „повоена анархија“

  spot_img

  Израелската армија денеска се судри во Појасот Газа и во Рафа со припадниците на Хамас и покрај барањата на САД да не започнуваат инвазија на тој пренаселен град. Америка, исто така, предупреди дека на палестинските територии им се заканува повоена анархија.

  Жестоки судири имало и во северниот и централниот дел на Појасот Газа, кој е под опсада, јавуваат дописниците на Франс прес и очевидци.

  Во меѓувреме, Израел се подготвува да го прослави Денот на независноста вечерва, седум месеци по почетокот на војната со Хамас.

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху утрото за време на Меморијалниот ден, кој му претходи на прославата на Денот на независноста, изјави дека војната за независност на Израел се уште не е завршена и дека таа продолжува и денес.

  „Ние сме решени да ја добиеме оваа битка“, рече Нетанјаху.

  Дописниците на АФП известуваат за хеликоптерски напади и тешко артилериско гранатирање источно од Рафах, како и за судири во северниот дел на Газа во бегалскиот камп Џабалија и населбата Зејтун во градот Газа.

  Минатата недела Израел, и покрај меѓународните предупредувања, вклучително и предупредувањето од својот најблизок сојузник САД, испрати тенкови и војници во источниот дел на Рафа, град на границата со Египет, каде што околу 1,4 милиони Палестинци се засолниле од конфликтот во други делови на Газа.

  Ова предизвика егзодус на речиси 360.000 луѓе од Рафах, според Агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци (UNRWA), која предупреди дека нема безбедно место на опустошената територија.

  Блинкен во неделата рече дека не видел кредибилен израелски план за заштита на цивилите во Рафа, ниту план за тоа што ќе се случи ден по завршувањето на војната во Газа, и предупреди на опасноста од преостанатите вооружени членови на Хамас и повоениот вакуум исполнет со анархија.

  Борбите сега продолжуваат во северниот дел на Газа, неколку месеци откако Израел објави дека командната структура на Хамас таму била уништена. Портпаролот на израелската војска изјави дека има обиди да се обноват воените способности на екстремистичката организација.

  Военото крило на Хамас, бригадите Изадин ал-Касам, исто така, објави дека жестоки борби се водат во Рафа и Џабалија.

  Жителите на Рафах денеска добија нови израелски наредби за евакуација преку телефон и СМС пораки.

  Во услови на континуиран конфликт, напорите на Египет, Катар и САД да посредуваат за прекин на огнот се запрени.

  Израел го одбележа Денот на сеќавањето, меѓу другото, со двеминутно молчење на продорниот звук на сирените низ целата земја, точно во 11 часот по локално време, заедно со испорака на пошта до загинатите војници и цивилните жртви.

  На зајдисонце започнува прославата на 76. Ден на независноста на Израел.

  Основањето на Израел Палестинците го нарекуваат Накба, што на арапски значи катастрофа, бидејќи тогаш стотици илјади луѓе избегаа или беа протерани од своите домови. Тој ден го слават на 15 мај.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img