More

  Жена со запален факел упаднала во клиника во Германија

  spot_img

  Голема полициска и противпожарна акција е во тек во болницата Лујзен во Ахен, Германија, каде според првичните информации од полицијата, наводно вооружена жена им се заканувала на неколку лица во клиниката, јавија германските медиуми.

  Областа е опколена со вооружена полиција со шлемови, панцири и автоматски пушки, а улиците се затворени. Специјални единици од Келн се на пат кон локацијата.

  Се наведува дека жената запалила пиротехника и голем облак чад ја наполнил клиниката. Според БИЛД, непозната жена запалила факел во операциона сала.

  Таа потоа се забарикадирала во соба за пациенти и засега не е јасно дали имало други луѓе во собата.

  Полицијата се уште не може да каже која е точно вооружената, ниту на кого му се заканува. Исто така, не е јасно дали има повредени.

  Станува збор за протестантска болница со 378 кревети и дванаесет специјалистички одделенија. Во болницата работат околу 1.600 вработени.

  Во моментов се расчистуваат делови од клиниката, а пациентите се преместуваат.

  Како што пренесува „Ахенер цајтунг“, од зградата се изнесуваат вознемирени лица.

  Полицијата ги повикува луѓето да ја избегнуваат областа околу болницата Лујзен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img